20140319-beh
 
Běh Lužánkami je mezinárodní běžecký závod, který letos vstupuje do svého 69. ročníku. V Brně, kde se tento závod tradičně koná, akce v podstatě zahajuje atletickou sezónu. Lužánky patří k nejstarším parkům ve městě. Běhu Lužánkami se zúčastní naši i zahraniční sportovci z deseti zemí světa. Šedesátý devátý ročník akce odstartuje v sobotu 22. března 2014 v lužáneckém parku. Nynější ročník se setkal s mimořádným zájmem sportovců. Letos poprvé se však závod dostal do střetu zájmů poté, co se na něj přihlásila vozíčkářka Eliška Havlíčková. V tisku i na sociálních sítích se strhla doslova „válka“ o účast této hendikepované sportovkyně.

 

Kdo je Eliška Havlíčková?

Eliška Havlíčková je mladá žena, která kvůli nemoci skončila ve svých 18 letech na invalidním vozíku. I přes tento svůj hendikep se Eliška Havlíčková snaží více než deset let žít jako většina zdravých lidí. Mimo jiné se také aktivně věnuje sportu. Možná právě proto se rozhodla v lednu letošního roku přihlásit na běžecký závod Běh Lužánkami 2014. Přihlásila se, zaplatila startovné a informovala se u pořadatelů, zdali je možné absolvovat trasu závodu na vozíčku. Zajímalo ji, zdali vede trasa po zpevněném povrchu, po kterém by na vozíčku mohla „běžet“.

Stanovisko pořadatele závodu Běh Lužánkami 2014

Ředitel závodu Ing. Karel Walter přes sociální síť Facebook Elišce Havlíčkové odpověděl, že absolvování závodu na vozíku, kole nebo koloběžce není možné, a navrhl jí, že jí budou vráceny peníze za startovné. Vozíčkářka se proti tomuto návrhu ohradila s tím, že závod je určen pro širokou veřejnost a ona jej nebude absolvovat na kole ani koloběžce, nýbrž na vozíku, o kterém se v propozicích závodu nic nepíše. Obvinila pořadatele závodu z diskriminace a napsala, že dokonce uvažuje o tom, že postup pořadatelů zveřejní v médiích. Což se také posléze stalo. Po Eliščině emotivní odpovědi na dotaz pořadatele na facebookových stránkách akce jí byla účast na diskuzním fóru zablokována a peníze za startovací poplatek vráceny.

Organizátoři na webových stránkách Běhu Lužánkami zveřejnili 31. ledna 2014 toto prohlášení:

„Prohlášení realizačního týmu Běhu Lužánkami k možnosti účasti hendikepovaných sportovců:

V téměř sedmdesátileté historii Běhu Lužánkami jsme se nesetkali se zájmem o účast vozíčkářů. Tuto situaci řešíme poprvé.

Pravidla Českého atletického svazu ani pravidla našeho závodu tuto problematiku neřeší. Běh Lužánkami je tradičně otevřený závod pro širokou veřejnost. Účastník svojí registrací souhlasí, že je zdravotně způsobilý závod absolvovat.

Po zvážení všech organizačních a technických podmínek jsme se rozhodli umožnit start Elišce Havlíčkové i všem ostatním hendikepovaným sportovcům. O podmínkách účasti budeme jednat s každým individuálně. Běh Lužánkami má lidi spojovat, proto se distancujeme od urážlivých příspěvků na sociálních sítích.“

Bouřlivá diskuze na Facebooku

Svým zveřejněným postojem na facebookových stránkách Běhu Lužánkami Eliška Havlíčková vyvolala bouřlivou diskuzi. K problematice účasti vozíčkářů a potažmo i samotné Elišky Havlíčkové se začali vyjadřovat zastánci i odpůrci obou zúčastněných stran. Mnohé z komentářů byly urážlivé, debata byla velmi emotivní.

Proto se pořadatelé rozhodli sjednat s Eliškou Havlíčkovou osobní schůzku, se kterou vozíčkářka Eliška souhlasila. Na schůzce chtěli organizátoři podle slov Karla Waltera řešit podmínky, za kterých bude účast Elišky Havlíčkové na závodě možná. Podle Karla Waltera se jedná „...přece jenom o parkur, který není zcela vyhovující, navíc závodník by svým průjezdem blokoval ostatní běžce.“ Této sjednané schůzky se Eliška Havlíčková však již nezúčastnila. Pořadatelům poslala zprávu a na svém FB profilu uvedla, že na ni byl ze strany pořadatelů vytvářen psychický tlak a masáž, a že se proto schůzky nezúčastní a se startem na Běhu Lužánkami nepočítá.

Eliška Havlíčková v reakci na odstoupení od závodu vyjádřila takto: „Je sice škoda závod vzdát, ale vzdávám to. Pořadatelé mě tam evidentně nechtějí. Jejich prohlášení o tom, že postižení na závod nakonec mohou, vydali až poté, co jsem vše zmedializovala a začala řešit ve velkém, protože to je do očí bijící diskriminace. Cesty v parku jsou pro vozík sjízdné, když jsem jednu dobu bydlela vedle parku, chodívala jsem tam také o víkendech po ránu „běhat“. Kdybych si myslela, že to nezvládnu, nepřihlašovala bych se, nejsem sebevrah.

Ale i přesto svou účast vzdávám... na Facebook mi chodily opravdu hnusné vzkazy od některých zdravých účastníků, kterým se nelíbí ta antireklama, kterou běhu dělám. Já osobně bych se styděla něco takového cizímu člověku poslat. Celý telefonický hovor byl v podstatě jejich monolog o tom, proč i pro mě bude lepší, když nepoběžím a jaké by oni z toho měli problémy. Neměli by žádné, ale prostě se jim invalida na trať nehodí. Doposud mám zablokovanou možnost cokoliv komentovat na stránce běhu, dotazy mých přátel mažou. Boj s lidskou hloupostí je nekonečný, ale já mám jen jedny nervy. Poběžím závod jinde, v jiných městech s invalidy problém nemají.“

Karel Walter k účasti hendikepovaných sportovců doplnil tuto informaci:

„V programu počítáme s vloženým dětským závodem vozíčkářů v 8.30h, kterého se budou moci účastnit také hendikepovaní sportovci, ovšem po předložení vyjádření jejich lékaře. V tomto spolupracujeme se sportovním klubem SK Kociánka Brno.“

 

Více informací: www.facebook.com/BehLuzankamiwww.behluzankami.cz