Ilustr. foto. (AFP/AFP/Getty Images)

Chovatelé raději spoléhají na vlastní zdroje

Krmné směsi pro drůbež nabízené v českých obchodech obsahují takřka bez výhrady GMO suroviny. Chovatelé, kteří nechtějí nic podobného svým opeřencům podávat, tak nezbývá, než si obstarat krmivo vlastní nebo zaplatit nehorázné sumy za těžko dostupné bio-krmivo.

Lidé chovající doma na dvorku pár slepic pro vajíčka si možná libují, jak zdravě si žijí. Málokdo z nich však ví, že krmné směsi ve formě granulí obsahují geneticky modifikovanou kukuřici a sóju. Mezi další složky patří například palmový olej, živočišný tuk nebo rybí moučka.

Projeli jsme několik obchodů pro chovatele, ale ani v jednom případě jsme nenarazili na krmivo pro nosnice bez obsahu GMO plodin. V některých případech byla obsluha prodejny složením stejně překvapena jako my, když jsme se poprvé o GMO v krmných směsí dozvěděli.

Ve jménu efektivity

20140223-nosnice2
Nejvyšší podíl v tomto krmivu od firmy DeHeus tvoří GMO kukuřice, nechybí ani GMO sojová moučka. GMO suroviny ze zahraničí jsou levné a výrobci je při výrobě krmiv standardně používají. (Ondřej Horecký/Epoch Times)
Krmné směsi pro nosnice se používají za účelem zvýšení efektivity chovu. Buď jde o rychlejší hmotnostní nárůst anebo o vyšší snůšku. „Slepice běžně za rok snese řekněme 150 – 190 vajec, a pokud je budete krmit příměsemi, které obsahují bílkoviny, vitamíny a další, snůška naroste třeba na 280 za rok,“ vysvětluje Jaromír Kříž, zakladatel občanského sdružení Chovatelé.

Malochovatelé preferující přirozené krmení tak mají dvě možnosti – nakoupit či vypěstovat si plodiny sami anebo si pracně sehnat krmné směsi bio. Je to proto, že v ekologickém zemědělství jsou geneticky upravené organismy zakázány. Problém však spočívá v ceně bio-krmiv, která jsou o 100 procent nákladnější než ta běžná.

Kříž říká, že o žádném bio-krmivu pro drůbež na trhu neví, a i kdyby existovalo, stálo by dvojnásobek obyčejného krmiva. „To by podle mě už nemělo žádný význam doma něco chovat,“ míní chovatel a radí: „Pokud budu chtít krmit bio, tak budu krmit normálně, to znamená pšenice, kukuřice, popř. ječmen, řepa a domácí zbytky. U hus je to jasná pastva a přes zimu také pšenice nebo kukuřice.“

Směsi nepoužívá ani Ondřej Čížek z Ekostatku Malovice, kde produkují bio-vejce. „My směsmi vůbec nekrmíme. Krmíme jen jádro – pšenici a sóju. Ty musí být samozřejmě certifikované jako ekologické.“ Ekostatek odebírá zrniny od eko-zemědělce z nedalekého Protivína.

Čížek malochovatelům doporučuje, aby si krmivo připravili sami. Z 90% na výživu nosnic stačí pšenice, tvrdí. Bílkoviny potřebné zejména pro kuřata a při přepeřování slepic lze podle něj získat ze sóji, výhodné jsou také úsušky z vojtěšky.


Ti, kteří upřednostňují krmné granule, ale nechtějí v nich mít GMO suroviny, čeká téměř detektivní práce. Kvůli minimální poptávce je výrobci skoro nevyrábí.

Firma VK-Drcman na Zlínsku kromě standardní produkce nabízí i bio-krmiva, přičemž největší zájem je o krmiva pro skot. Bio-krmné směsi pro drůbež však na jejich webových stránkách nenajdete. Výživář Radim Šolc vysvětluje, že o tuto směs je minimální zájem, proto ji aktivně nepropagují, i když jsou schopni ji na požádání vyrobit. Jsou však omezeni dostupností surovin.


Protože krmné směsi pro drůbež typicky obsahují GMO-sojový šrot, v ekologické výrobě ho nelze použít. Proto ve firmě musí shánět bio sojové boby nebo šrot. „Když není, tak nevyrábíme,“ říká Šolc a doplňuje: „U drůbeže není oproti přežvýkavcům tolik variant, jak (suroviny) nahrazovat.“

20140223-nosnice3a
Krmná směs pro nosnice s obsahem GMO kukuřice a GMO sojového šrotu. (Ondřej Horecký/Epoch Times)