Dalajláma jde okolo Bílého domu po setkání s prezidentem Barackem Obamou. Archivní foto z roku 2010. (AP Photo/Charles Dharapak, File)


Navzdory silným výhradám čínského komunistického režimu se 21. února americký prezident Barack Obama setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Bílý dům si nenechal do setkání čínskou stranou zasahovat, ale ujistil se, že nebude setkání prezentováno jako konference dvou hlav států.


Setkání nechal Obama uspořádat v takzvané Map room v Bílém domě namísto v Oválné místnosti, kde je obvykle prostor pro fotografování médii. Celá schůzka proběhla za zavřenými dveřmi a ani dalajláma při svém odchodu z Bílého domu neposkytl tisku žádné rozhovory.

Čínský režim opírá svoje protesty o prohlášení, že je podle něho dalajláma protičínský separatista, neboť chce větší autonomii Tibetu. Bílý dům jej označuje za uznávanou duchovní a kulturní osobnost, která je oddána míru. Samotný dalajláma opakovaně uvedl, že neusiluje o samostatnost Tibetu a Tibeťané požadují od čínského režimu pouze svobodu pro svoji buddhistickou víru a kulturu.

Pro Obamu jsou protesty čínského režimu již diplomatickým rituálem, který se opakuje od roku 2010, kdy se s tibetským vůdcem setkal a následně v roce 2011.

Podle agentury AP vydal Bílý dům prohlášení, že prezident Obama nabídl dalajlámovi svoji „silnou podporu pro záchranu unikátní tradiční tibetské víry, kultury a jazyka". Dále také slíbil podporu pro ochranu lidských práv Tibeťanů na území Číny.

Na protest proti zásahům čínského režimu, který systematicky vyhlazuje tibetskou kulturu, náboženství a tradice, se do dnešního dne upálilo více než 150 Tibeťanů. Nedávno přijal španělský soud žalobu na čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina a další vysoké čínské úředníky za páchání genocidy a zločinů proti lidskosti na území Tibetu.

Španělský soudce Ismael Moreno vydal Interpoolu přes politické nátlaky zatykače na čínské úředníky. Španělská vláda je pod tlakem čínské diplomacie nejednotná při jednání o schválení zákona, který by umožnil soudní případ anulovat.

small United States