Jevgenij Vrublevskij. (aveproduction.eu)

 

Jevgenij Vrublevskij je absolventem Kyjevského státního choreografického učiliště, bývalý tanečník Národního divadla opery a baletu T. G. Ševčenka, vedoucí sólista Národního divadla v Praze, tanečník divadla Laterna magika. Hostoval ve Státní opeře Praha, Národním divadle Brno, v Plzni, v Národních divadlech na Slovensku v Bratislavě a Košicích a účastnil se multimediálních projektů ve Francii.

Dnes se věnuje organizaci mezinárodního festivalu soutěží dětské a mládežnické tvorby AVE BOHEMIA prostřednictvím svojí agentury AVE production.

Nedávné protesty a nepokoje na Ukrajině zasahují i jeho jakožto rodáka z Ukrajiny, který má v zemi příbuzné a přátele. Zeptali jsme se na jeho osobní hodnocení současné situace.

Semínka korupce zasel už exprezident Kučma, Janokovyč je jen vrchol ledovce.

Jak vnímáte momentální situaci na Ukrajině?

Dnes už je pro mě domov tady, v České republice, kde žiji již dvacet let, ale mám dvacetiletou vzpomínku na rodnou Ukrajinu, kde jsem prožíval dětství a mládí. Měl jsem krásné dětství. Měl jsem rád Kyjev a ukrajinské tradice. Ukrajinský folklór je nádherný.

To, co se dnes stalo, je tragédie, která v podstatě... nevím k čemu to přirovnat. Kdybych to měl přirovnat k nějakým současným přírodním katastrofám, je to pro mě jako Fukušima. To byla sice katastrofa s dopadem na životní prostředí, ale situace na Ukrajině poznamená ještě větší množství lidí a bude to trvat ještě dlouho. V sociální sféře je to katastrofa. Tím nemyslím jen nedávné události a celkový stav země.

Myslíte si, že krize bude pokračovat?

Cítím, že to v podstatě nemůže skončit takhle jednoduše. Někdo za to musí nést zodpovědnost. Nejtěžší bude udělat něco, co by pomohlo změnit stát k lepšímu, jinak by životy těch, kteří nedávno při protestech zemřeli, byly ztracené úplně zbytečně.

Dotáhnout to do konce.

Ano. Dotáhnout to do konce. Pro Ukrajinu je největší hrozba její rozdělení na čtyři části.

Říkal jste, že jste kvůli událostem na Ukrajině musel zrušit část festivalu Ave Bohemia. Proč?

Ano, musel jsem zrušit jarní část festivalu. Vždy organizujeme jarní a podzimní festivaly a snažíme se je zasadit do období studentského volna. Na jaře jsme chtěli udělat v Praze vernisáž studentů dětské Kyjevské akademie. Už jsme všechno domluvili i s rektorem akademie, stačilo to už jen zrealizovat, jenomže jsem akci zastavil, protože nebylo jasné, jak to na Ukrajině dopadne. Zastavil jsem to už v lednu, protože jsem neměl dobré tušení. V té době stáli demonstranti už druhý měsíc na Náměstí nezávislosti. A nakonec se to potvrdilo. Doufám, že ty životy neztratili nadarmo.

Míra únosnosti a tolerance už byla překročena dávno.

Taková sociální bouře je zpravidla dlouhodobějším sociálním napětím, které nakonec vygraduje. Co bylo podle vás příčinou?

Myslím, že za posledních dvacet let ukrajinské nezávislosti stojí země stále na místě, ukračuje do stran nebo dozadu. Sociální napětí nevzniklo za Janukovyče. Janukovyč je výsledek tohoto sociálního napětí. A nemůžeme říci, že celý ten režim je jenom jeden člověk, je to celá banda.

Krize začala ze prezidenta Kučmy, který zasel semínka korupce. Každý stát má nějakou korupci. Korupční systém na Ukrajině dospěl do takových rozměrů, jaké jsou k vidění v afrických státech. Dnes je to obrovské, ale semínka byla zaseta v tu dobu.

Po něm přišla naděje ukrajinského národa, Juščenko, který svůj lid v podstatě úplně zklamal. To, co udělal, není zajímavé, ale výsledkem je, že v podstatě úplně otočil směr a vykročil naprosto špatně. Řekl bych to tak, že zabředl do kriminálního světa až po uši. Poslední čtyři roky žil v takovém bahně, že to bylo hrozné. Celá Ukrajina vydělávala jen na několik rodin. Míra únosnosti a tolerance už byla překročena dávno.

Myslíte, že podstatou problému je vykořisťování lidí na Ukrajině?

Ano. Je to otroctví. To bylo opravdu normální otroctví. Zatím to otroctví zůstává otroctvím. Nikdo ten systém ještě nezměnil. Až se systém změní, tak potom se uvidí.

Můžeme říci, že je akce omluvitelná na straně těch, co stáli na barikádách.

Jste v kontaktu s příbuznými na Ukrajině? Šli i oni protestovat?

Mám tam svoji rodinu. Otce, matku, nevlastní bratry, moje tety a tak dále. Oni se těch protestních akcí nezúčastnili. Jít na to náměstí je dost... Fakticky, zúčastnit se něčeho podobného, to je takové rozhodnutí, ze kterého už není cesty zpět.

Já bych se toho asi také nezúčastnil, ale... Kdyby se to stalo v normálním demokratickém státě, stál bych na straně státu, za právním státem. Jenomže demokratický stát na Ukrajině jenom říká, že je demokratický, ale ve skutečnosti byl jenom kriminální. Legitimnost tohoto Majdanu... Můžeme říci, že je akce omluvitelná na straně těch, co stáli na barikádách.

Máte přehled o tom jak se k protestům staví Ukrajinci žijící v Čechách?

V podstatě všichni hluboce litují těch obětí na životech. Ivanka Illyenko, sólistka Baletu Národního divadla v Praze, a Mychajlo Illienko, režisér, profesor kyjevské národní univerzity filmu, měli na náměstí svoji rodinu. Byli napadeni, jejího bratra zbily jednotky Berkut.

Samozřejmě, jsou rádi, že se to stalo... že je Janukovyč pryč ze hry, ale ta tragédie se dotkla každého znás. Navíc se ještě pohřešuje okolo tří set lidí. Nikdo neví, kde jsou. Kdo ví, kde je najdou. Nikdy bych to neřekl... ale stydím se za to, že se to stalo. Bohužel.

Musí se obnovit důvěra v politiku, ekonomiku v moc... to je běh na dlouhou trať.

Vidíte něco pozitivního na tom, co se stalo? Máte naději, že se situace obrátí k lepšímu?

Nemůžeme to udělat lusknutím prstu. Teď je na řadě parlament. Vzal na sebe zodpovědnost. Vláda a moc nemůže být v jedněch rukách. Když bude v jedněch rukách, ať v prezidentových nebo parlamentu, vzdycky je to špatně. Musí být rozdělená. Proto demokratický systém doposud ještě jakž takž funguje.

Zákony, které jsou na Ukrajině, jsou nefunkční, takže by se mělo dosáhnout toho, aby byly funkční. Aby fungovaly. Musí se obnovit důvěra v politiku, ekonomiku v moc... to je běh na dlouhou trať. Jestli se to stane, jestli se to zlepší, na to si netroufnu odpovědět. Je to velmi složitá otázka, obsahuje mnoho souvislostí. Pro Ukrajinu je teď nejdůležitější, aby si zachovala celistvost.

 

Dkujeme za rozhovor!