20140220-horse
Číňané v Sydney během čínského Nového roku baví obecenstvo čítající desítky tisíc lidí. Show se konala v centrální obchodní čtvrťi a zúčastnilo se jí přes 2700 účinkujících, 2. února, 2014. (WILLIAM WEST/AFP/Getty Images)

 

Rok hada končí a začíná rok koně. To se musí patřičně oslavit, nikoliv lahví rumu, jak velí české mravy, ale ohlušujícím třeskotem raket, uši trhajícím bušením do bubnů a gongů, po městských chodnících se proplétá netvor na 24 nohách, uvnitř jehož těla tancuje dvanáct akrobatů v pestrobarevném převleku, s nasazenou lví hlavou.

Čínský Nový rok nemá pevné datum, loňský začínal 8. února, letošní o něco dříve, kalendář se řídí lunárním oběhem, nikoliv našim solárním. Austrálii nyní vidí Číňané jako zemi zaslíbenou, desetitisíce z nich zvolily za nový domov australská města, venkovu se vyhýbají. V Melbourne, kde nyní žiji, se čínský Nový rok oslavuje také, letošní je zasvěcen koni.

V tradičním čínském zvířetníku se plazí, běhá či skáče 12 zvířat (krysa, bůvol, tygr, králík, ještěr, had, kůň ovce, opice, kohout, pes a prase), v sepjaté mytologii zaujímá první místo ještěru podobný drak, dlouhé šupinaté čtyřnohé zvíře s koňskou hlavou. Tento drak představuje mocnou sílu vládnoucí vodám, dešti i záplavám. Navíc přináší štěstí. Byl také symbolem imperiální císařské Číny.

Příbuzným tohoto draka je do letošního kalendáře zařazený kůň. Ten je, jak se sluší a patří, zdatný, vitální, s krásným tělem, představuje ctnost a vrozenou inteligenci. Koně provází rovněž volný a svobodný duch - tuto jeho vlastnost však vládnoucí komunistický režim příliš nepropaguje, lépe mu vyhovuje vybavení jiného mytologického kopytnatého stvoření nazývaného Quilin, které má koňskou hlavu chrlící oheň.

Absolventka Pekingské taneční akademie paní Vina Lee opustila Čínu v roce 1990 a přestěhovala se do Austrálie, kde, jak říká, měla poprvé zkušenost „atmosféry svobody". „Po tak mnoha letech jsem si uvědomila čínskou kulturu, kaligrafii, malířství, čínský sloh – nikdy předtím jsem je neměla ráda. Jak přišla svoboda, uvědomila jsem si, jak velmi bohatá je to kultura.

Uvědomila jsem si, že lidé musejí mít jistou úroveň klidu, soucitného srdce... aby mohli ty věci ocenit. Pokud máte velmi zaneprázdněnou mysl, potom si dokonce i já sama myslím, že jsou jakoby nudné," řekla, „ale ty věci mají velmi hluboký význam." Čtěte celý rozhovor s Vinou Lee...

A tak rok koně snad přinese lidem po celém světě podobná poznání a pomůže jim dosáhnout klidu a soucitného srdce, aby díky nim mohli pochopit, jak hluboký význam má svět, lidé a věci okolo nás.

Kůň je významný i v evropské mytologii

Evropské kultury jsou rozdílné, není však obtížné vystopovat mezi nimi a čínskou mytologií jakési paralely.

Podle starých řeckých bájí stvořil koně bůh moří Poseidon a naučil lidi, jak mají koně zkrotit. Sám Poseidon vyjížděl na svém zlatém mořském voze taženém koňmi se zlatými hřívami. Když jel po mořské hladině, vlny před ním ustupovaly.

Bájný kůň Pegas, posel Diův ze starověké řecké mytologie, se dostal až do hvězdného nebe severní polokoule. Byl vybaven křídly i nesmrtelností, dodnes symbolizuje věrnost a vytrvalost. Na Pegasově hřbetu se údajně projíždějí významní básníci.

Do starých pověstí českých se zapsal rytíř Horymír, kterého z Křesomyslova věznění na Vyšehradě vysvobodil věrný kůň Šemík odvážným skokem do Vltavy.

Dalším tvorem je bájný známý Jednorožec, který se podobá bílému koni s dlouhým tenkým rohem, který mu vyrůstá z čela. Někdy je roh zlatý a někdy je stočený jakoby do spirály. Jeho roh má údajně kouzelné schopnosti, čistí vodu a zneškodňuje jedy.

Dalším koněm je Hipogryf , okřídlený kůň se supí hlavou. Ve středověku na nich létali rytíři na bájné ostrovy, které přinášely věčné mládí. Hipogryf se podobně jako Pegas stal symbolem básnického vzletu. Často se plete s Gryfem, jež má horní polovinu těla, hlavu, trup, pařáty a přední nohy orlí, a druhou polovinu lví.

Okřídlené koně měl také řecký bůh slunce Helios, který létal po obloze ve zlatém voze taženém čtyřmi okřídlenými koni se zlatou hřívou a zlatými ohony.

 

Čtěte také:

Číňané koncem ledna vstoupí do nového roku Koně

Čínský nový rok 2013 – rok hada

Příběh dvanácti zvířat čínského zvěrokruhu