20140204-chripka
Pouliční prodavač v Šanghaji prodává drůbež. K 6. lednu 2014 bylo zaznamenáno 101 nových případů ptačí chřipky, které vedly k 10 úmrtím. (PETER PARKS/AFP/Getty Images)

 

V roce 2013 bylo v Číně zaznamenáno celkem 114 případů nakažení virem ptačí chřipky H7N9. Po novém roce bylo hned v prvním měsíci zaznamenáno celkem 101 nových případů ptačí chřipky, které podle neúplných zpráv čínských úřadů vedly k 10 úmrtím.

H7N9 je novým druhem ptačí chřipky, který byl poprvé zaznamenán v Číně v roce 2013. Prozatím není známo, že by se objevil také v jiné zemi mimo území Číny.

Lednové rozšíření H7N9 bylo omezeno na oblast podél východního pobřeží. Výrobní oblast provincie Tiang-su byla zasažena poměrně silně se 49 pacienty s diagnózou H7N9. Čhe-tiang, hlavní město provincie, zaznamenávalo případy nakažení každý den v průběhu 18 po sobě jdoucích dní. Druhou nejzasaženější oblastí je provincie Quang-tung, kde se objevilo na 30 případů.

Rozšíření viru se neomezilo pouze na pobřežní oblast. 23. ledna zaznamenal první případ také Peking a další se objevil na severu Číny, což nasvědčuje tomu, že se virus šíří. Ústředním tématem je však otázka, zda se virus může šířit z člověka na člověka. Mnoho Číňanů projevuje na internetu svoje obavy z této možnosti, ovšem ani Čínské centrum pro kontrolu epidemií, ani Čínská akademie věd prozatím nepotvrdily žádnou existenci takového případu.

Americké centrum pro kontrolu epidemií uvádí, že "některé případy omezeného množství přenosů mezi lidmi za zvláštních okolností již zaznamenány byly".

Existují čtyři v Číně zaznamenané případy přenosu viru H7N9 mezi otcem a dcerou. Muž v provincii Ťianhg-su byl diagnostikován jako nakažený H7N9 a u jeho dcery, která se o něj každý den starala, byl H7N9 diagnostikován o několik dní později. Podobný případ se stal v Kunag-čou. Lidé musejí být stále "velmi pozorní, aby omezili přenos viru z člověka na člověka", řekl Čong Nan-šan, expert na kontrolu epidemií, v rozhovoru pro Chinese press.

Odborníci varují, že zvýšený pohyb obyvatel a migrace ptactva z pobřeží na sever, které jsou očekávány v následujících měsících během oslav čínského nového roku, mohou k šíření viru také přispět.

 

small United States