Procházka v lese. (David Cannon/Getty Images)
Procházka v lese. (David Cannon/Getty Images)

 

Výzkum vedený v Japonsku prokázal, že pohybovat se v zeleném prostředí přírody zlepšuje imunitní systém. V Japonsku mají tradici nazvanou „šinrinjoku“ - lesní koupel, kdy lidé odjíždějí na celý den ven z města, aby se procházeli po lesích a pasekách.

Vědci zkoumali 260 zdravých osob a dalších 12 jedinců a došli k závěru, že lesní koupel snižuje krevní tep a tlak. Účinky takové procházky přitom trvaly celý měsíc. Testy slin u zkoumaných osob ukázaly sníženou hladinu kortizolu, což znamená, že tito lidé byli méně stresovaní.

Účastníci výzkumu byli rozděleni do dvou skupin. Jedna zůstala ve městě a ta druhá byla poslána do zalesněných oblastí. Obě skupiny prováděly stejné činnosti a jedly tu samou stravu. Vědci mají za to, že chemické látky fytoncidy, které chrání stromy před hmyzem a rozkladem, nějakým způsobem ovlivňují chemické látky v lidském mozku.

Další studie ukázaly, že pobyt v přírodě zvyšuje počet buněk - přirozených zabijáků, které bojují s agresivními rakovinovými buňkami, zvyšuje počet bílých krvinek a redukuje hladinu cukru u diabetiků. Profesor Qing Li, ředitel Japonské společnosti pro lesní medicínu, uvedl, že lesní koupel „může mít preventivní účinek proti vzniku rakoviny a jejímu rozvoji“.

V roce 2010 jsme psali o výzkumu, který prokázal, že poklidné scenérie uklidňují mozek změnou krevního oběhu, kdy mezi různými částmi mozku dochází k většímu propojení. Japonští vědci také došli k závěru, že cítit slunce, nasávat vůni stromů a slyšet zvuk vody může mít uklidňující efekt na lidské tělo.

Přírodní terapie pro lepší zdraví

Propojení s přírodou se používá ve světě pro terapeutické účely a vzdělávání. Eeva Karjalainenová z finského Ústavu pro lesní výzkum s výsledky japonského výzkumu souhlasí a dodává, že návštěvy lesa podporují zlepšení fyzického i duševního zdraví tím, že snižují stres.

V Evropě se deprese léčí prací na farmách a zahradničením. Starost o rostliny nebo o zvířata, o živé bytosti na čerstvém vzduchu má příznivý účinek na pacienty s klinickou depresí. Ve Velké Británii je takovýchto farem přes třicet, v Norsku kolem 400 a v Nizozemí dokonce 600. Farmy jsou součástí tzv. ekoterapie.

I obyčejná procházka venku může být užitečnou terapií. Britské výzkumy ukázaly, že 71 procent lidí, kteří chodí na vycházky do přírody, se cítí méně depresivně. Výzkumy v USA také prokázaly, že zeleň v přírodě má pozitivní účinky na hyperaktivitu a ADHD.

Možná, že je na čase, abychom se my všichni častěji zastavili, přičichli k růžím a vyrazili do lesů!

 

Elissa Michele Zacherová je spisovatelka, jejíž práce se objevily v literárním internetovém časopise Apt, v The Northeast Poetry Journal a na Freedom Press. Její poezie a články zachycují její cestování, rodinu a pozorování.

 

http://www.theepochtimes.com/n3/421854-forest-bathing-the-benefits-of-being-outdoors-are-many