Během zásahu v prosinci 2011 byli Tibeťané přinuceni klečet, zatímco byli postupně odnášeni čínskými bezpečnostními jednotkami. V prosinci 2013 proběhl v okrese Diru intezivní zásah, při němž bylo zadrženo tisíc Tibeťanů. (Screenshot/Chinese military forum)
Během zásahu v prosinci 2011 byli Tibeťané přinuceni klečet, zatímco byli postupně odnášeni čínskými bezpečnostními jednotkami. V prosinci 2013 proběhl v okrese Diru intezivní zásah, při němž bylo zadrženo tisíc Tibeťanů. (Screenshot/Chinese military forum)

 

Čínské úřady se pokoušejí dostat pod kontrolu vzdorovitý tibetský okres Diru. Vojenské složky obklíčily chrámy, zatýkali mnichy, zavřely přibližně jeden tisíc Tibeťanů, odřízly komunikační kanály a ustanovily intenzivní „politicky převýchovný” program, uvádějí zprávy Radio Free Asia (RFA).

Od ze září, kdy projevili Tibeťané odpor vůči Čínské komunistické straně (ČKS), když odmítli vyjádřit Číně patriotismus a vděčnost vyvěšením čínských vlajek na střechách svých domů, se represe přiostřily. Navzdory přítomnosti čínských bezpečnostních sil odpověděli místní obyvatelé tím, že naházeli vlajky do řeky, protestovali a drželi plakáty.

Centrální tibetská správa (CTS), která je obecně označována jako tibetská exilová vláda, přirovnala stoupající represe ke zásahům během kulturní revoluce. Obyvatelé Diru prošli velkým zneužíváním včetně zatýkání, mučení, nezákonného věznění, a někteří zmizeli neznámo kam, udala CTS.

„Přes tisíc Tibeťanů z okresu Diru je nyní drženo ve vazbě," uvedl Tibeťan, žijící v Evropě, v rozhovoru pro RFA. „Všichni ti zatčení Tibeťané byli vyslýcháni a prošli programem politické převýchovy," dodal.

Bylo zatčeno více než tucet mnichů z klášterů Tarmoe, Rabten a Dron Na. Nejsou známy žádné informace o jejich stavu, řekl zdroj RFA a dodal, že tyto chrámy byly obklíčeny čínskými bezpečnostními silami.

Bezpečnostní síly vtrhly do chrámu Tarmoe ve chvíli, kdy byla většina mnichů pryč, a prohledaly jejich pokoje, zabavily počítače, mobilní telefony a CD nosiče. Při dalších raziích odnesly osobní věci z prohledávaných domovů.

Jako součást intenzivní kampaně pro sledování politických ideí venkovských Tibeťanů ustavily čínské úřady každodenní program převýchovných sezení pro místní obyvatele, řekl zdroj RFA. Postarší Tibeťan, který protestoval proti zřízení sezení a řekl Číňanům, aby odešli domů, byl zbit tak silně, že jeho sousedé prohlásili, že není jisté, jestli zranění přežije.

V oblasti byla podle výpovědí místních obyvatel ustavena striktní kontrola informačních kanálů. V říjnu informovalo RFA, že ”čínské úřady vyslaly do vesnic [v okrese Diru] více než 200 vojenských a policejních vozů, aby zřídily kontrolní body na hlavních silnicích“. Na to následoval incident, při kterém došlo ke střelbě na dav civilistů, při níž bylo zraněno přibližně šedesát osob.

“Zabavili Tibeťanům mobilní telefony a zablokovali telefonní kanály a internet. Teď lidé musejí nosit průkazy, i když vyjdou ven třeba jen nakupovat. Policie odvede všechny, kdo u sebe průkaz nemají,” sdělil zdroj RFA.

English

Čtěte také:

Tibeťané odmítli vyvěsit čínské vlajky, armáda začala střílet

Peking vyvíjí tlak na Španělsko kvůli žalobě na bývalého prezidenta za genocidu v Tibetu

Španělsko vydalo zatykač na čínského exprezidenta; je zažalován za genocidu v Tibetu