Číňané používají svoje PC v pekingské kavárně, listopad 2012. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)
Číňané používají svoje PC v pekingské kavárně, listopad 2012. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

 

Blogger z provincie Šan-si v severní Číně byl zatčen za to, že varoval na sociální síti Weibo, že se v oblasti, kde žije, objevily případy nucených odběrů orgánů.

Pan Han (41 let) pochází z okresu Wenshui, blogoval pomocí svého mobilního telefonu, aby zveřejnil několik případů lidí, kteří byli nedávno zabiti v okresech Wenshui a Qingxu, protože se stali terčem násilných odběrů orgánů.

Informace byla sdílena 253krát. Policie pana Hana zatkla s odůvodněním, že jeho blog by mohl vyvolat v lidech paniku. V září vydaly vysoké čínské soudní úřady nové omezení, které udává, že člověk může být zatčen, pouze pokud je blog přeposlán více než 500krát.

Čínští bloggeři komentovali případ pana Hana a podivovali se nad tím, proč došlo k jeho zatčení, když nový zákon stanovuje, že blog musí být přeposlán minimálně 500krát. Někteří bloggeři hovořili o tom, že se tohoto tématu extrémně obává právě sám čínský režim a panika vzniká na jeho straně.

Zatímco někteří zahraniční pozorovatelé a vyšetřovatelé uvádějí, že k nedobrovolným a násilným odběrům lidských orgánů politickým vězňům dochází uvnitř vězeňského systému již od roku 1999, nedávno zveřejnila čínská média několik případů násilných odběrů orgánů mimo vězeňský systém.

„Bylo to opravdu šíření fám?” ptal se jeden z bloggerů. „Skutečně to způsobilo rušení veřejného pořádku, jako přerušení vyučování nebo produkce? Způsobilo to chaos nebo srocení velkého množství lidí? Jak můžete říci, že byli místní lidé zachváceni panikou? Bylo zde skutečně 200 lidí, kteří vypověděli, že je zprávy znepokojily?”

Další blogger uvedl: „Při šíření ‚poplašných zpráv' nezáleží na tom, kolikrát byly přeposlány, nejdůležitější je udržení sociální stability. Ale kolik obav vyvolá toto zatčení v srdcích občanů?"

Téma nedobrovolných odběrů orgánů v čínském vězeňském systému se stalo koncem roku 2013 předmětem diskusí a hlasování v Evropském parlamentu, Sněmovny reprezentantů USA, Kanady, Austrálie, a dalších zemí.

Čínský režim považuje cenzuru všech témat, která ohrožují stabilitu režimu, za zásadní. Před čínskými občany ovšem prohlašuje, že tato témata ohrožují stabilitu občanů.

Přeložil Frank Fang. V angličtině napsala Christine Ford.

Do češtiny přeložil Milan Kajínek.

http://www.theepochtimes.com/n3/421052-blogger-in-china-mentions-organ-harvesting-and-is-arrested/#ixzz2osjF3zVx

Čtěte také:

Evropský parlament schválil rezoluci proti násilným odběrům orgánů v Číně

1,5 milionu lidí se podepsalo pod petici pro OSN. Nechyběli mezi nimi ani Češi