20131231-fg
Stephen Petro podepisuje petici na podporu zastavení nucených odběrů orgánů zadržovaným příznivcům Falun Gongu (Fa-lun Kung), kteří tvoří podstatnou část politických vězňů v Číně. Fotografie je pořízena na schodišti knihovny Kolumbijské univerzity v New Yorku, 15. října 2013. (Samira Bouaou/Epoch Times)

 

Na konci roku 2013 se mnoha místy světa prohnala vlna odporu, organizovaného jednotlivci a vládami, proti praktikám čínského režimu na poli transplantační chirurgie. Odpůrci očekávají zastavení těchto zločinů proti lidskosti již v roce 2014.

Nejviditelnějším prvkem tohoto odporu se stala petice, kterou vypustilo do oběhu sdružení doktorů z různých profesí a částí světa, které se pojmenovalo Doktoři proti nucenému odběru orgánů (Doctors Against Forced Organ Harvesting - DAFOH).

Petici adresovanou OSN podepsalo téměř 1,5 milionů lidí z 53 zemí světa a 5 kontinentů. Petice byla zástupci DAFOH doručena 9. prosince 2013 do ústředí OSN v Ženevě. Její text vyzývá vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby „okamžitě ukončil nucené odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu". Dále žádá o provedení nezávislého vyšetřování, které by vedlo k dopadení a odsouzení konkrétních viníků. Petice rovněž požaduje, aby čínský režim ukončil represe a pronásledování Falun Gongu (Fa-lun kungu).

6. prosince byl v kanadském parlamentu představen návrh na zavedení trestů pro každého, kdo se na nucených odběrech orgánů podílel.

12. prosince schválil Evropský parlament přímou a důraznou rezoluci, odsuzující násilné odběry orgánů politickým vězňům v Číně. Dům reprezentantů USA má o schválení stejného textu rezoluce hlasovat začátkem roku 2014.

V Austrálii byla 27. listopadu doručena petice se 170 tisíci podpisy k rukám člena parlamentu Davida Shoebridge. Petice požaduje navržení zákona, který by ochránil australské občany před získáním orgánu od obětí nedobrovolných násilných odběrů orgánů.

Členové francouzského parlamentu vyzvali k vytvoření zákona, který by zamezoval obchodování s lidskými orgány. Ve Švédsku, na Tchaj-wanu a v Hongkongu probíhaly nedávno diskuse mezi zákonodárci o tom, jaký zákon by nejúčinněji ochránil jejich občany před spoluprací s čínským režimem na nuceném odběru orgánů.

Lidé často cestují do Číny, kde jim nemocnice nabízejí orgány k transplantaci za vysoké částky. Dárce je často anonymní, a tak se může stát, že se lidé, hledající záchranu a orgán k transplantaci, stanou spolupachateli zločinů, při nichž je vězňovi bez jeho souhlasu odebrán orgán a následně zpeněžen.

Národy po celém světě již dnes začínají pracovat na vybudování globálního etického transplantačního systému.

small United States

 

Čtěte také:

Evropský parlament schválil rezoluci proti násilným odběrům orgánů v Číně

1,5 milionu lidí se podepsalo pod petici pro OSN. Nechyběli mezi nimi ani Češi