20131217-divky
Pět dcer čínských politických vězňů svědčilo před jedním z podvýborů americké sněmovny; 5. prosince 2013. Zleva doprava: Lisa Peng, Grace Ge Geng, Ti-Anna Wang, Bridgette Chen, a Daniella Wang. (Lisa Fang/Epoch Times)

 

Před americký Kongres se postavilo pět dívek, dcer významných čínských aktivistů a ochránců lidských práv, aby hovořily o osobním utrpení z odloučení od svých otců, kteří jsou v současné době uvězněni a často mučeni pro svou víru, přesvědčení a aktivismus.

Za každým politickým vězněm v Číně, který prošel ve vězení takzvanou „převýchovou“, jež často obsahuje fyzický nátlak a zneužívání, stojí jeho rodina, která spolu s ním čelí politickým represím a pronásledování.

„Když Čína zastrašuje, vězní, mučí a dokonce i popravuje vězně svědomí, celá jejich rodina a přátelé trpí nesnesitelným pocitem ztráty, jsou zmatení, mají emocionální bolesti a jsou v agónii,“ uvedl předseda podvýboru pro zahraniční záležitosti amerického Kongresu Chris Smith v reakci na výpovědi dívek.

Smith dále uvedl, že jsou členové rodiny často podrobováni „výslechům, týrání a zavření v domácím vězení,“ což jsou v čínském režimu podpůrné způsoby, jak pronásledovat politické vězně. Dítě, manželka nebo manžel žijí v noční můře, kdy přemýšlejí nad tím, „jaké hrůzné zneužívání čeká jejich otce, matku nebo bratra nebo sestru nebo dítě“, řekl Smith.

Před Kongres předstoupily tyto mladé dámy.

Ke-ke „Grace“ Kao

Ke-ke „Grace“ Kao, dcera významného obhájce lidských práv, advokáta Kao Č’-šenga, která zažila ve své vlasti domácí vězení a neustálé obtěžování tajné policie. Její rodina následně uprchla do USA, kde s pomocí OSN získala politický azyl. Politické pronásledování vedlo k jejímu nervovému zhroucení a následné hospitalizaci v nemocnici.

„Všichni moji příbuzní - babičky, dědové, tři tety a otcovi bratři a sestry - byli na černé listině. Byli zbaveni základních práv, dokonce ani nemohli dostat cestovní pas. Osm let pronásledování mého otce uplynulo a nejenomže stále pokračuje, ale také se rozšířilo na všechny naše příbuzné,“ řekla Ke-ke „Grace“ Kao před americkým Kongresem.

Americký Kongres a ministerstvo zahraničních věcí vysílaly četné žádosti směrem k čínskému režimu, aby propustil Kao Č'-šenga; režim je však pokaždé ignoroval a nakonec pouze zveřejnil místo právníkova zadržování a umožnil mu ve vězení setkání s otcem.

„Přála bych si, aby prezident Obama a viceprezident Biden uvedli jméno mého otce, Kao Č'-šenga, při veřejných událostech a naléhali na okamžité a bezpodmínečné propuštění mého otce,“ řekla dívka před Kongresem.

Daniella Wangová

Daniella Wangová je nejstarší z pěti dívek, které před Kongres předstoupily se svým svědectvím. Její otec, Wang Č'-wen, byl železničním inženýrem a dobrovolnou kontaktní osobou pro tradiční duchovní praxi Falun Dafa (nazývané také Falun Gong). V Pekingu chodil cvičit meditační cvičení a pomáhal lidem naučit se cvičení Falun Gong předtím, než byl ve svém domě v noci 20. července 1999 zadržen. V ten den Komunistická strana Číny zahájila celostátní pronásledování poklidné duchovní praxe. Ve zinscenovaném soudním přelíčení, které se vysílalo ve státní televizi po celé Číně, byl odsouzen k 16 letům vězení.

„Když jsem měla svatbu, položili jsme na židli jednu růži, aby symbolizovala jeho přítomnost a uctila jeho místo v mém životě. Stále mám tu růži doma a udržuji ji v bezpečí a dobrém stavu, budu to dělat až do dne, kdy se spolu znovu setkáme a já mu ji dám a povím mu příběh o tom, jak byl stále se mnou,“ řekla slečna Wangová.

Daniella Wangová během své výpovědi plakala a zejména svoje emoce neovládla ve chvíli, kdy před sebe zvedla malou větev stromu, kterou její otec opracoval ve vězení. „Za 15 let je to jediná věc, kterou jsem od něj dostala,“ řekla Daniella. Tento dárek od otce přišel před dvěma měsíci, poslal ho její příbuzný příbuzného, který navštívil jejího otce ve vězení.

Slečna Wangová Kongresu sdělila, že jejímu otci během věznění zlomili klíční kosti, vytrhávali zuby a policie mu vrážela pod nehty ostré bambusové třísky.

Lisa Pengová

Lisa Pengová je studentkou střední školy v Ohiu. Je dcerou Peng Minga, zakladatele China Development Federation a autora knihy „The Fourth Landmark“. Pan Peng získal status uprchlíka pomocí Organizace spojených národů ve Spojených státech v roce 2001, ale brzy poté byl v Thajsku unesen agenty čínské tajné policie, převezen do Číny a odsouzen k doživotí na základě falešných obvinění z organizování a vedení teroristické organizace.

Lisa Pengová před Kongresem uvedla: „Navzdory tomu, že již přes téměř 10 let ve vězení trpí infarkty, artritidou, podvýživou a ledvinovými kameny bez lékařské péče, se můj otec stále snaží vydržet a zůstává v naději“. Chtěla by, aby jejímu otci byla věnována řádná lékařská péče a naplněno jeho právo na přijímání návštěv a nakonec byl propuštěn, neboť je vězněn protizákonně.

Ti-Anna Wangová

Ti-Anna Wangová je dcerou Wang Bingzhanga, který založil v zámoří Čínské demokratické hnutí; zadržen byl ve Vietnamu v roce 2002. Pan Wang je trvalým občanem USA uneseným a převezeným do Číny, kde byl souzen na základě obvinění z údajné „špionáže“ a „terorismu“. V současné době si odpykává doživotní trest ve vězení.

Ti-Anna Wangová Kongresu sdělila: „Zatímco je [otec] ve vězení, strávila jsem poslední desetiletí kampaní za jeho propuštění, vyprávěním jeho příběhu na veřejných platformách a žádáním americké a kanadské vlády o pomoc. Výsledkem je, že čínská vláda zřejmě rozhodla, že i já musím být potrestána. Od té doby, co jsem začala mluvit na veřejnosti, mi čínský [režim] odmítl vydat vízum. Je to teď už pět let, co jsem nebyla schopná navštívit svého otce.“

Bridgette Chenová

Otcem Bridgette Chenové je Liu Xianbin, prominentní politický disident a organizátor Demokratické strany Číny. Pan Liu byl nejprve uvězněn jako univerzitní student za svou účast ve studentském demokratickém hnutí v roce 1989 na náměstí Tchienanmen (Náměstí nebeského klidu v Pekingu). V roce 2011 byl odsouzen na 10 let a od roku 1991ve vězení strávil celkem více než 15 let.

Slečna Chenová citovala z dopisu, který dostala od svého otce: „Moje nepřítomnost učinila tuto rodinu neúplnou, a to muselo být těžké pro tebe i tvoji matku, když nejsem po vašem boku. Takže mohu svou lásku vyjádřit pouze pomocí těchto dopisů, takže můžeš stále cítit mou lásku k vám, i když nejsem s tebou.“

Bridgette Chenová požádala americkou vládu, viceprezidenta Joea Bidena a prezidenta Baracka Obamu, aby zasáhli a „pomohli osvobodit naše otce“.

Všech pět svědkyň vyjádřilo přání setkat se s prezidentem v Oválné pracovně a diskutovat s ním o svých otcích a potřebě znovu sjednotit svoje rodiny.

 

small United States