20131202-kastany1
Pečené jedlé kaštany. (Stuart Franklin/Getty Images)

Hrst horkých pečených kaštanů patřila vždy k podzimnímu koloritu. Setkáte se s nimi však i na některých vánočních trzích. Kaštany jsou považovány za chutné i romantické zahřátí.

V domácím použití potřebujete recept, jak si tuto lahůdku vhodně připravit. Než plody kaštanu tepelně upravíte, musíte je především naříznout. Do slupky každého kaštanu udělejte nožem zářez ve tvaru X, asi necelý 0,5 cm hluboko.

Potom je můžete buď předvařit a upéci, nebo rovnou upéci. Pokud si jedlé kaštany správně upravíte, nebudou suché a budou chutnat výborně.

Naříznuté kaštany vsypeme do vroucí vody a povaříme na mírném plameni asi 8 minut. Následuje přemístění do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Uvařené kaštany rozložte na plech a nechte zapéct asi 10 – 15 min. Když se jejich slupka kolem řezu začne krabatit, pochoutka je hotova.

Kaštany loupeme ještě horké, začínáme od řezu; po vychladnutí se slupka již nedá tak dobře oloupat. A nejchutnější jsou samozřejmě horké. A jak říkají freshbedýnky, chuť jednoho kaštanu vás požene dál.

Účinky:

Plody jedlých kaštanů obsahují vitamíny skupiny B, E, mají karoten i hořčík, vápník, železo a mnohé další nám prospěšné prvky. V léčebné výživě jsou doporučovány pacientům s revmatismem, se srdečními i ledvinovými potížemi. Mají posilující účinek na játra, ledviny i mozek. Mohou si na nich pochutnat i jedinci, kteří trpí diabetem nebo celiakií. Jedlé kaštany pro ně mohou být posilující a neškodící pochoutkou.

Kaštany také údajně prospívají kráse. Jejich pravidelné pojídání se pozitivně odrazí na našich vlasech, nehtech a pleti.

Kaštanovník setý či lidově jedlý kaštan roste jako ztepilý listnatý strom z čeledi bukovitých. Má rád slunné svahy. Dorůstá výšky až 25 metrů, kmen může dosáhnout síly až 2 m. Dožívá se věku přes jeden tisíc let.


Zdroje:
freshbedynky.cz, recepty.cz, dama.cz, Wikipedie