Akce je součástí kampaně „Ukažte to vládě!“

20131122denbezkozesin.jpg
Plakát na akci.

Krásná zvířata, jako norek nebo liška, vlastní nádherný kožich. Ten je však důvodem, proč jsou chována v zajetí a často v nevhodných podmínkách. Na rozdíl od mnohých chovatelů a množitelů kožešinových zvířat si stále více lidí uvědomuje, že takový chov není zrovna fér vůči zvířatům.

I v Česku se letos aktivisté zapojí do pořádání Světového dne bez kožešin. V pátek 29. listopadu organizují na Náměstí Republiky v Praze protestní průvod, ke kterému se může kdokoliv připojit. Průvod začíná v 15,30 hod.

Již od 12 hodin zaujme na náměstí Republiky své místo také informační stánek Svobody zvířat. U stánku se lidé mohou dovědět podrobnosti, jak to s chovem zvířat v některých případech opravdu je. Kolemjdoucím budou rozdávány letáčky. Poté, co obdrží informace, se mohou připojit k  podpoře petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat.

„Lituji zvířata, která jsou ještě v dnešní době chována kvůli výrobě okrasných kožichů. Nechápu lhostejnost lidí, kteří tento masakr podporují. Vždyť dnes už je možné pořídit si imitaci jakékoliv kožešiny bez utrpení zvířat,“ vyjádřila se k otázce Marta Kubišová pro webstránky Svoboda zvířat.

Poté co zhlédl video z chovu kožešinových zvířat, zaslané organizací Svoboda zvířat, svěřil se zpěvák Pavel Vítek: „Jsem naprosto šokován a pobouřen těmito otřesnými záběry. Domnívám se, že každá živá bytost má právo na důstojný život. Nesouhlasím za žádných okolností s porušením tohoto práva. Zvířata v zajetí se navíc nemohou násilí člověka bránit, je to neodpustitelné trápení. Jsem zásadně proti takovým ´chovům´ a proti takovémuto zacházení se zvířaty - jenom kvůli tak marnivé záležitosti, jakou je pořízení pravého kožichu. Lidé by měli se zvířaty žít v harmonii a ne jim ubližovat.“ (Citováno z webstránek Svoboda zvířat.)

Ministerstvo zemědělství ČR neshledalo pro podporu zákazu chovu kožešinových zvířat v ČR v současné době racionální důvody, jak praví ve svém vyjádření k problematice. Slibuje, že bude i nadále ve spolupráci se SVS (Ústřední veterinární správou) této citlivé oblasti věnovat zvýšenou pozornost.

Krajská veterinární správa zaslala sdružení svůj postoj: „V této věci Vám sdělujeme, že dle § 42 správního řádu jsme se podnětem zabývali a neshledali důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední.“

Ústřední veterinární správa podala poněkud méně suché vyjádření, že v loňském roce proběhly kontroly již ve všech registrovaných chovech, a zdůraznila, „že při těchto kontrolách nebylo zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání“...

PhDr Lucie Moravcová, mluvčí sdružení Svoboda zvířat, řekla pro Epoch Times, že ačkoliv jsou nasnímaná videa nebo fotografie ztrápených či zraněných zvířat opatřena JPS s časovým údajem i lokalitou, následná veterinární kontrola tam nezjistila nic závadného. Na letošní akci v Praze je podle Facebooku nahlášeno zatím 170 lidí, dodala Moravcová.

Probíhá nová kampaň „Ukažte to vládě!“

Kampaň Ukažte to vládě byla spuštěna na podzim loňského roku. Odbornou porotou byla nominována v soutěži o nejlepší veřejně prospěšnou reklamu roku 2013 s názvem Žihadlo roku. Tento projekt soutěží také v kategorii „Internetová kampaň“.

Den bez kožešin pro veřejnost probíhá každoročně již od roku 2009. K ukázkám náleží záběry zvířat na farmách. Kolemjdoucí se mohou nechat vyfotografovat v kleci a vyjádřit tak solidaritu s tzv. kožešinovými zvířaty. Dostanou také možnost odeslat email ministru zemědělství z webu www.ukaztetovlade.cz.

Světový den bez kožešin byl převzat z Ameriky, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání (Fur Free Friday ). První nenásilná protikožešinová akce proběhla v tento den již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu; postupně se nápad ujal po celém světě.

Událost je k dispozici i na Facebooku. Více informací o kožešinové módě si lze přečíst na www.protisrsti.cz.