20131123-akupunktura
Akupunktura používá k nastolení rovnováhy mezi energiemi jinu a jangu v těle malé jehličky. (China Photos/Getty Images)

 

Čínská medicína je úplný léčebný systém, o kterém se poprvé psalo již někdy kolem roku 100 př. n. l.. Od té doby se v okolních zemích, v Japonsku, Koreji a Vietnamu, vyvinuly upravené verze původního čínského systému.

Základním pojmem čínské medicíny je čchi (psáno také qi). Čchi je druh životodárné energie, která existuje jak uvnitř, tak vně lidského těla. Kořenem všech funkcí v lidském těle i ve vesmíru kolem nás je tato energie čchi.

Čínská medicína popisuje lidskou fyziologii a psychologii v pojmech čchi, kdy čchi má vztah s konkrétními duševními a fyzickými pochody a emocionálními stavy. Různé druhy čchi, o nichž se v čínské medicíně hovoří, zahrnují čchi krve, vyživovací čchi (pocházející ze stravy), orgánovou čchi, meridiánovou čchi a choroboplodnou čchi. Nemoci se do těla dostávají z různých zdrojů, z větru, vlhka, horka, chladu a dalších.

Vlastnosti čchi se vyjadřují v pojmech jin a jang. Jde o dvě protichůdné energie, jež se vzájemně doplňují. Jin se definuje jako studená nebo ochlazovací energie, zatímco jang je horká nebo oteplovací energie.

Aby člověk mohl být zdravý, musí si zachovávat rovnováhu jinu a jangu, protože aby jang fungoval, potřebuje jin, a stejně tak jin potřebuje ke své tvorbě a využití jang. Pokud čchi obíhá v těle volně a jin a jang jsou v rovnováze, takové tělo lze považovat za zdravé.

Dojde-li k nedostatku jinu, znamená to, že přebývá jang, a mohou se objevit příznaky, jako noční pocení, návaly horka, úzkost, nervozita, zvýšený krevní tlak a zácpa.

Když dojde k nedostatku jangové čchi, znamená to, že přebývá jinová čchi a vyskytnou se příznaky, jako zvýšená citlivost na chlad, pocity únavy, průjem, pomalý metabolismus se zadržováním vody, nízký krevní tlak a psychomotorická retardace.

V čínštině se za výrazy pro různé druhy citů dodává čchi, například hněvu se říká „hněvová čchi“ a radosti se říká „radostná čchi“. Proto když dochází v čínské medicíně k léčbě, třeba pomocí akupunktury nebo bylin, cílem je ovlivnit nejen fyzické funkce těla, ale také duševní funkce a emoce.

Meridiány

Čchi v těle člověka obíhá energetickými dráhami, jimž se říká meridiány. Meridiány utváří síť propojující různé části těla a dodávají čchi do každé z těchto částí. Tradiční čínská medicína vztahuje každý meridián na určitou duševní, fyzickou nebo citovou funkci.

V čínské medicíně se neomezují duševní funkce a city jen na oblast mozku. Nahlíží se na ně jako na vzájemný vztah mezi mozkem a meridiány. Můžete se na to dívat také tak, že mozek je součástí každého jednotlivého meridiánu a zdraví každého meridiánu ovlivňuje i mozek.

Meridián plic se pojí se smutkem, a proto osoby, které obdobím smutku procházejí, mohou být náchylnější na záněty horních cest dýchacích. Biomedicínský model by tuto reakci zřejmě vysvětlil pojmem snížené reakce imunitního systémů v důsledku chronického stresu způsobeného smutkem. Čínská medicína by problém charakterizovala jako citový stresor způsobující nerovnováhu v meridiánu plic, kterému se tím nedostává správné čchi.

Akupunktura

Jednou z nejznámějších léčebných metod tradiční čínské medicíny pro bělochy je akupunktura. Ta zároveň patří k nejstarším léčebným metodám vůbec. Člověk aplikující akupunkturu, akupunkturista, vpichuje do strategických bodů na těle pacienta tenké jehličky, aby v meridiánech nastolil rovnováhu v toku jinu a jangu.

Akupunktura se používá také při léčbě řady psychických stavů, jako deprese, úzkost, nespavost, či závislost, a to buď samostatně, nebo jako doplněk léčby v západní medicíně.

V čínské medicíně se na vážné případy deprese nahlíží jako na extrémní psychiatrický projev nadměrného jinu a nedostatek jangu. Mánie je zase pravým opakem, výsledek extrémního projevu nadměrného jangu a nedostatečného jinu.

Abnormální přechody mezi extrémním jinem a extrémním jangem jsou si podobné výkyvům při bipolární poruše osobnosti. Akupunkturista proto umisťuje jehličky do těla proto, aby nastolil rovnováhu jinu a jangu.

 

Dr. Yang je členem komory psychiatrů a lékařem čínské medicíny. Provozuje soukromou praxi v New Yorku. Jeho webové stránky jsou TaoInstitute.com.

small United States

 

Podobné články:

Neignorujte příznaky, mají vám říci, že něco není v pořádku

Co radí čínská medicína na zdravý spánek

Čínská medicína v Česku – zájem o léčbu i studium roste

Pět prvků – pohyby uvnitř galaxie a v mikrokosmu lidského těla