20131114-potraviny
Bylinné a potravinové doplňky stravy na pultě obchodu se zdravou výživou v New York City, 26. května 2010. Studie kanadských vědců dokázala, že řada z těchto výrobků na trhu je falšovaných. (Mario Tama/Getty Images)

 

Potravinové doplňky z bylin prodávané ve Spojených státech a Kanadě jsou falšované anebo neobsahují to, co by měly, naznačují výsledky studie skupiny kanadských vědců. Zprávu přinesl americký deník The New York Times.

Bylinné přípravky podle článku obsahují často rostlinné náhražky, jako sóju, rýži, pšenici a jiné plodiny či traviny. Trh s těmito potravinovými doplňky, z nichž některé o sobě tvrdí, že pozitivně působí na lidské zdraví, činí jen v USA hodnotu pět miliard dolarů.

Test prováděli vědci metodou tzv. „čárového kódu DNA”. Prověřováno bylo celkem 44 bylinných přípravků od 12 různých firem, píše Times. Celá čtvrtina vzorků vůbec neobsahovala prezentované složení, zatímco jiné byly hojně šizeny různými náhražkami. Mezi zkoumanými vzorky byly přípravky z echinacey, třezalky horské, jinanu dvoulaločného a další.

„Naznačuje to, že problém je rozšířený a že kontrola kvality je u řady společností, ať už z nevědomosti, neschopnosti či nepoctivosti, nepřijatelná,“ okomentoval výsledky David Schardt z Centra pro vědu ve veřejném zájmu, napsaly americké noviny.

V roce 2011 přinesl britský deník Daily Mail zprávu, že falešné bylinné tablety na údajné zlepšení sexuálního výkonu obsahovaly složky Viagry.

„Tento incident je příkladem rostoucího trendu u výrobků propagovaných jako doplňky stravy nebo běžné potraviny, které obsahují skryté drogy a chemikálie,“ vyjádřila se před dvěma lety Ilisa Bernsteinová z Úřadu pro potraviny a léčiva (americká obdoba naší Státní zemědělské a potravinářské inspekce, pozn. red.).

Jak podotýká The New York Times, k falšování dochází kvůli tomu, že regulační dohled nad potravinovými doplňky není v USA příliš silný v důsledku nevhodné legislativní úpravy.

Doplňky stravy v České republice

Každý výrobce či dovozce musí před uvedením na český trh oznámit ministerstvu zdravotnictví, že doplněk stravy hodlá na trh uvést s bližšími podrobnostmi o výrobku. Avšak pozor! Účinnost přípravku a zajištění kvality nejsou při schvalování doplňků stravy posuzovány.

Kontrolu jakosti a bezpečnosti provádí zahlcená Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podle záznamů na serveru PotravinyNaPranýři.cz, který obsahuje výsledky kontrol inspekce, nedošlo u nás ke zjištění vážnějšího falšování bylinných přípravků, nicméně se objevily další nedostatky, včetně takových, které by mohly být zdraví nebezpečné.

„My jsme v těchto výrobcích viděli pesticidy, mykotoxiny...viděli jsme "zaručeně" přírodní přípravek pro muže, který inspekce zachytila za 900 korun a on měl v sobě generikum viagry," vypráví prof. Ing Jana Hajšlová, CSc., vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy na VŠCHT. Podle ní jsou potravinové doplňky prodávané na internetu často nebezpečné nebo neúčinné a prodávají se za přemrštěné ceny.

Server Lidovky.cz letos v září informoval, že celníci v Ruzyni zadrželi koncem léta padělky Viagry z Asie v hodnotě 87 milionů korun.

Letos v únoru byl podle údajů SZPI v grapefruitovém extraktu z Irska a z ČR zjištěn vysoký obsah látek benzalkonium chlorid a DDAC, které se používají v pesticidech, konzervantech na dřevo a plech, repelentech a antiseptických přípravcích. Echinacea z Velké Británie zase obsahovala barvivo azorubin neuvedené ve složení. Firma MEGA – PRO s. r. o. zase začátkem prosince oznámila, že stahuje výrobek Chrorella 500 mg z důvodu nadlimitního výskytu olova.

Doplněno 11. 12. 2013

small United States