20131110-planety
Umělecké ztvárnění „obyvatelné zóny,“ rozmezí oběžných drah, kde je umožněn výskyt kapalné vody na povrchu planety. Červený pruh označuje příliš horkou zónu, modrá oblast příliš chladnou zónu. (UC Berkeley).

Planet podobných Zemi je mnohem více, než se původně věřilo.

Astronomové říkají, že okolo 20 procent hvězd je jako slunce a tyto hvězdy doprovází planety, jako je naše Země.

Potencionálně by tak mohlo existovat až několik desítek miliard planet podobných Zemi.
A to jen v naší Mléčné dráze.

„Když se podíváte nahoru na noční oblohu, nejbližší hvězda podobná slunci s planetou ve velikosti Země v obyvatelné zóně je nejspíše pouze o dvanáct světelných let dále a můžeme ji vidět pouhým okem. A to je úžasné.“ říká absolvent UC Berkeley, Erik Petigura, který vedl analýzu dat z Keplerova teleskopu patřícímu americké NASA.

„Je to už téměř 20 let od objevu první planety mimo sluneční soustavu, která se nacházela kolem normální hvězdy. Od té doby jsme se dozvěděli, že většina hvězd má planety určité velikosti, které kolem ní krouží, a že planety podobné Zemi jsou relativně běžné v uzavřených oběžných dráhách, které jsou příliš horké pro život,“ uvedl Andrew Howard, bývalý postdoktorální výzkumník na UC Berkeley, nyní pracující v Ústavu astronomie na Univerzitě Hawaj. „S tímto výsledkem jsme se v určitém smyslu vrátili domů s tím, že planety podobné Zemi jsou v Mléčné dráze relativně běžné.“

Zjištění jsou publikována v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Astronomové nicméně varují, že i když je planeta podobná Zemi, ještě to neznamená, že je také obyvatelná.

O mnoha planetách, které byly nalezeny Keplerovým teleskopem, bylo již dříve oznámeno, že jsou podobné Zemi a mohly by mít podmínky vhodné pro život.

Astronomové se nejprve soustředili na 42 tisíc hvězd, které jsou jako slunce, nebo o něco studenější a menší. Našli 602 planet podobných Zemi, které kolem nich obíhají. Deset z těchto planet bylo svou velikostí blízkých Zemi a zdály se obyvatelné.

Tým považoval planetu za obyvatelnou, pokud se jí dostávalo mezi čtvrtinou až čtyř-násobkem množství světla, které získává Země od slunce.

 

 

Přeložil: Pavel Porubiak small United States