20131104kaki
Tomel japonský. (Sphl/Wikimedia Commons)

Nedávno se na „freshbedýnkach“ objevil návod, jak jíst asijské ovoce, které nese mnoho názvů. Jeho zářivě oranžový plod někdy přechází až do červena a bývá srovnáván s tvarem rajčete. Dorůstá velikosti kolem 5 – 8 cm, jeho bobule může vážit 200 až 400 gramů. Botanický název Diospiros značí Diovo ovoce.

Říká se mu nejsladší ovoce pod sluncem. Jak tedy máme toto ´božské ovoce´ jíst?

Ze slupky můžeme lžičkou vyjíst jeho dužinu. Pokud máte šnekový odšťavňovač, udělejte si z něho šťávu. Vytvoříte tím boží puding, radí „freshbedýnky“.

Pro další skvělý puding postačí mixér. Kaki oloupejte a rozmixujte spolu s banánem. Nejlepší je čerstvé. V  některých asijských zemích je suší podobně jako fíky. Pokud je koupíte tvrdé, potřebuje ještě dozrát. Stačí je ponechat při pokojové teplotě. Jakmile je měkké, je zralé.

Kaki pochází z  ovocného stromu tomelu japonského z čeledi ebenovitých. Chutí připomíná broskev nebo meruňku s náznakem mrkve či dýně. Jeho vyzrálé plody jsou velmi sladké a lahodné. K dalším jeho názvům náleží také jam, korejské mango, medové jablko anebo shitse.

Obsahuje především sacharidy a vlákninu, je velmi šťavnaté. Doporučuje se na nemocná játra nebo ledviny.

V  Číně se toto ovoce pěstuje již přes dva tisíce let, ale vědecky popsáno bylo poprvé až roku 1780. Vyskytuje se v jihovýchodní Asii, ale i v  jižní části Ukrajiny. Uměle se pěstuje již v mnoha zemích Evropy.

 

Zdroje: Wikipedie, wikihow.com, freshbedynky.cz