20131106-biozebra
Logo biozebry, které by chtěli čeští ekologičtí zemědělci získat do vlastních rukou. Chtějí tak odlišit ryze české biopotraviny. (MZe)

Čeští biofarmáři usilují o převedení loga biozebry z vlastnictví státu na svou členskou organizaci. Brání jim v tom ale neustále změny ve vedení ministerstva zemědělství.

Ekologičtí zemědělci chtějí logo získat, aby odlišili české biovýrobky od těch zahraničních. V současnosti se u nás používají dvě loga – biozebra a evropský lístek. Producenti mohou používat obě loga. Rozdíl je pouze v tom, že české biopotraviny musí být biozebrou označeny, zatímco u těch dovozových to záleží na vůli importéra.

Biozebra, která by patřila jedině a výhradně českým biopotravinám, by zákazníkům umožnila rychlou volbu. Poptávka po českých potravinách v poslední době roste.

„Chceme biozebru do svých rukou. Ministerstvo zemědělství nemůže propagovat biozebru, ale my jako svaz můžeme. Podnikáme kroky, aby biozebra přešla z vlastnictví státu do vlastnictví sdružení sedláků. Lidi na to slyší. Oni nechtějí pohanku z Číny označenou naší biozebrou,“ ohrazuje se předseda Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Zdeněk Perlinger.

Podle pravidel EU stát nemůže podporovat výslovně české potraviny, pouze ty na regionální úrovni. Proto například značku Klasa může dostat i zahraniční výrobek, značku „Český výrobek“ naopak uděluje Potravinářská komora, ne stát.

Za podobný systém bojují už několik let i čeští biozemědělci. Pokud by biozebra přešla do rukou Svazu ekologických zemědělců, tedy nestátní organizace, Evropská unie by do propagace národních biopotravin nemohla zasahovat. Ministerstvo však upozorňuje, že by „muselo dojít ke změně zákona o ekologickém zemědělství a ke stanovení jasných pravidel pro udělování biozebry“, napsala pro Epoch Times Dana Večeřová z MZe a dodala, že „žádné konkrétní kroky nebyly zatím podniknuty".

Průtahy v jednání svazu a ministerstva způsobují časté modifikace v personálním obsazení ministrů a náměstků. Na vině je vrtkavá politická situace posledních let a neustálé zvraty ve vládě ČR.

Perlinger si přesto myslí, že šance jsou vysoké. Několik posledních ministrů podle něho bylo zavedení ryze české biozebry nakloněno, stejně jako hlas veřejnosti.

„Problém je v tom, že se na ministerstvu dost často mění vedení. Rok v tomhle případě není moc dlouhá doba,“ upozorňuje.

 

Související články:

Šokující fakta o bio potravinách z Číny hovoří o korupci, nedbalosti a podvodech

Nejakostní biopotraviny ze zahraničí mají na náš trh snadnou cestu

Úroda medu bude letos nižší, včelaři přesto mají důvod k radosti