20131020-hv
Scéna z Hvězdných Válek, Epizody III (AP Photo Fox, Lucasfilm)

 

Vědci přišli na způsob, jak svázat fotony a vytvořit skutečné světelné meče. Tým vědců objevil, jak přimět fotony, aby se spojily do molekul, což je dle tiskového prohlášení „skupenství hmoty, které bylo až donedávna čistě teoretické“.

„Fotonické molekuly“ se nechovají tak jako tradiční lasery, kde fotony protínají jeden druhého, a působí více jako světelný meč. „Přirovnat to ke světelnému meči není nevhodnou analogií,“ řekl profesor fyziky na Harvardu Mikhail Lukin ve svém  prohlášení a dodal: „Když tyto fotony působí jeden na druhý, tlačí proti sobě a odráží se navzájem. Fyzika toho, co se v těchto molekulách děje, je podobná tomu, co vidíme ve filmech.“

„Většina těchto vlastností světla, o kterých víme, pochází z faktu, že fotony jsou nehmotné a vzájemně se neovlivňují,“ dodal Lukin. „Co jsme udělali, je vytvoření speciálního typu média, ve kterém fotony působí jeden na druhý tak silně, že se chovají, jakoby byly hmotné, a spojují se dohromady, aby zformovaly molekuly.“

Je to fotonická interakce, která je zprostředkována atomickou interakcí. To způsobuje, že se tyto dva fotony chovají jako molekula, a když opustí médium, spíše tak učiní spolu než jako jednotlivé fotony,“ říká Lukin.

Vědec uvedl, že takové pokusy dělají nejen pro zábavu, ale i proto, že tím posouvají hranice vědy. Podle něj by tento systém mohl být jednoho dne použit k vytvoření komplexních 3D struktur zcela ze světla.

„K čemu to bude použitelné, ještě nevíme, ale je to nové skupenství hmoty, a tak doufáme, že se mohou při prozkoumávání vlastností těchto fotonických molekul vyskytnout nová uplatnění,“ zakončil Lukin.

Vědecká práce byla publikována v žurnálu Nature.

Přeložil: Pavel Porubiak small United States

Článek byl aktualizován 20.10.2013

Čtěte také:

Hvězdné války: V nových dílech budou staré hvězdy z první série

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Fandové Hvězdných válek – je libo Star Wars šachy, sošku Obi-Wana nebo komix?

Star Wars budou ve 3D: Nová „Skrytá hrozba“ půjde do kin v roce 2012