20131014-otisky
Čínský novinář vyrábí falešný otisk prstů za použití membrány objednané z internetu. (Screenshot z Caijing via Epoch Times)

Falešné otisky prstů jsou v Číně velkým hitem. Zaměstnanci je používají k obalamucení snímacích čteček, které skenují otisky prstů při příchodu a odchodu z práce.

Na mnoha místech v Číně vyměnily podniky čtečky karet za inteligentní skenery otisků prstů, aby předešly podvodům s kartami, kdy si kolegové vzájemně píchali, aby mohli tajně odcházet dříve domů. Jenže obejít lze poměrně lehce i nové čtečky, a to díky snadno dostupné sadě na výrobu falešných otisků.

Tyto sady se prodávají na internetu za cenu od 45 jüanů (asi 150 korun). Některé z mnoha e-shopů prodaly za poslední měsíc, před státními svátky, desetinásobné množství obvyklého objemu, napsal státní deník Caijing.

„Dobře se vyspi, já za tebe píchnu," uvádí se v reklamě na jeden takový výrobek sestávající z inkoustové podložky a gelu, na který se otisk přenese. Reportér Caijingu si jednu sadu zakoupil a vyzkoušel. Bez problémů se mu podařilo přístroj v práci obelstít.

Někdy se však půjčování falešných otisků prstů může vymstít. Caijing uvádí případ, kdy sekretářka ve městě Jang-čou svěřila svůj otisk kolegyni, aby za ni píchla. Kolegyně ho však použila k nabourání se do jejího počítače, kde našla kompromitující fotografie s ředitelem firmy. Sekretářku pak vydírala o 15 tisíc jüanů (46 tisíc Kč).

20131014-otisky1a
Falešný otisk prstu nabízený na jednom z čínských e-shopů. (Screenshot z Win328.com via Epoch Times)

small United States