20130923-dance
Flashdance. (MdB)

Autoři: Tom Hedley, Robert Cary, Robbie Roth

Režie: Stanislav Moša

Překlad: Jiří Josek

Kostýmy: Andrea Kučerová

Scéna: Christopher Weyers

Dirigent: Dan Kalousek, Ema Mikešková

Choreografie: Igor Barberič, Aneta Majerová

Hrají: Svetlana Janotová / Ivana Vaňková, Ondřej Studénka / Dušan Vitázek, Hana Holišová / Viktória Matušovová,Gloria, Andrea Březinová / Johana Gazdíková,Veronika Bošjaková / Hana Kováříková, Zdena Herfortová / Ivana Plíhalová, Zdeněk Junák, Igor Ondříček aj.

Slavný film a doposud poměrně neúspěšný muzikál – tak lze ve stručnosti charakterizovat Flashdance. Svoji českou a také evropskou premiéru si Flashdance odbyl na prknech Městského divadla Brno koncem září 2013 a v nové verzi tak předehnal i Broadway, kde bude uveden o několik měsíců později.

Nostalgie v „osmdesátkách"

Příběh o osmnáctileté dívce Alex Owensové, která se živí přes den jako svářečka v pittsburghských ocelárnách, v noci tančí v luxusním baru a sní o kariéře slavné tanečnice, před třiceti lety vryl nesmazatelnou stopu do srdcí diváků. Příběh o tanci, lásce i touze uplatnit se v životě se stal doslova hitem.

Přesto trvalo poměrně dlouho, než se Flashdance představil v divadelní podobě. Svůj divadelní kabát Flashdance navlékl teprve před několika lety, v roce 2008, a nutno podotknout, že nepříliš dobře padnoucí. U diváků Flashdance nezabodoval a poměrně brzy se přestal hrát. Trio autorů Tom Hedley, Robert Cary a Robbie Roth proto muzikál přepracovali a vypustili ho do světa v nové, upravené podobě. Oproti filmu se zde více rozehrávají okrajové linky příběhu v podobě vedlejších postav a scénář obohacuje také aktuální téma nezaměstnanosti a sociální nejistoty.

Diváci mohou ocenit bohatou výpravu, kostýmy i neustále se měnící scénu a vše ve zběsilém rytmu tance a zpěvu. Navíc éterem zní staré známé vypalovačky, jako What A Feeling, Maniac, I Love Rock and Roll nebo Gloria. Rychle se mihající světla, barevné bláznivé kostýmy a hudba nikoho nenechají na pochybách, že se nachází v 80. letech.

Ve stínu oceláren

Scéna Christophera Weyerse umně navozuje atmosféru průmyslového Pittsburghu s jeho ocelovými mosty a siluetami továren. Tato dynamická scéna se rychle střídá a během krátké chvilky se z továrny změní na noční bar, byt, taneční akademii nebo ulici. Velmi dobře Weyersova scéna stíhá zběsilý rytmus celého muzikálu, což ještě více umocní povedená světelná režie Davida Kachlíře.

Vzhůru o třicet let zpět...

Kostymérka Andrea Kučerová opět dokazuje, že je ženou na svém místě. Její návrat do osmdesátek je věrohodný a snad všem, kteří je zažili na vlastní kůži, vyvolají úsměv na tváři, protože tak to opravdu tehdy vypadalo.

Choreograficky Flashdance obstojí na výbornou – Igor Barberič s Anetou Majerovou do muzikálu vložili snad vše, co umí, a je znát, že v případě Flashdance se jedná o Barberičovu srdeční záležitost. Prvky tance doplňuje street dance, hiphop a dokonce i moderní balet. Po choreografické stránce nelze proto Flashdance nic vytknout.

Šílená, šílená, když tančí

20131011-flashdance
Flashdance. (MdB)

Tímto titulem z kultovní písně Maniac by se mohl bez skrupulí pojmenovat výkon Svetlany Slovákové ztvárňující Alex. Slováková konečně dostala velkou příležitost, na kterou si postupně svým působením v MdB připravila půdu již dříve. Nutno říci, že se role Alex zhostila výtečně. Její Alex doslova září a exceluje snad ve všech polohách hry. Skvěle tančí i zpívá a energie, kterou do role vložila, je prostě neuvěřitelná. Samozřejmě závěrečné číslo patří k tomu nejlepšímu, co je ve Flashdance k vidění a slyšení. Slovákové dobře sekundují i kamarádky z tanečního baru – Hana Holišová (Kiki), Andrea Březinová (Gloria) nebo Hana Kováříková (Tess). Výborně se do role vysloužilé tanečnice a učitelky tance vložila i Zdena Herfortová.

Mužská sekce je ve Flashdance jakoby upozaděná. Dušan Vitázek ztvárňující bohatého synka ředitele továrny Nicka Hurleyho se ztrácí v dominanci ženské energie, která z Flashdance jen srší. Tento „mužský handicap" ještě zachraňuje vtipný popleta Jimmy ve ztvárnění Aleše Slaniny nebo drsný šéf nočního baru Igor Ondříček a standardně dobrý Zdeněk Junák představující Harryho, který vede krachující domovský bar, kde tančí Alex.

Flashdance – lovestory, tanec i sociální tématika

Ústřední linka příběhu nepostrádá zauzlovanou a osudem zkoušenou lovestory, ale hlavně vypovídá o tanci a hledání si svého uplatnění v životě. Taneční a pěvecké výkony nemají chybu a jsou doslova strhující. Prvky street dance (breakdance), hip-hopu a pouličního umění dokreslují industriální atmosféru Pittsburghu a sociální prvky zahrnující nezaměstnanost, sociální nerovnost a nejistotu zase podtrhují aktuálnost příběhu.

Jediné, co lze Flashdance vytknout, je jistá rozmělněnost děje, která hlavní linii příběhu – boj Alex o lásku a splnění si svého snu, často nechtěně odsouvá na vedlejší kolej. Scénáristé dávají hodně prostoru osudům vedlejších postav, což sice může oživit děj a poukázat na sociální aspekt příběhu, ale na druhou stranu ubírá energii Alex a jejímu hlavnímu příběhu. Tuto křeč v jinak zběsilém rytmu Flashdance částečně vyvažuje výborný překlad Jiřího Joska.

Diváci si budou určitě nejvíce užívat tance a zpěvu. Kromě osvědčených hitů z filmu autoři přidali i šestnáct nových písní a k vidění bude i populární scéna vylití vody na spoře oblečené tělo Alex při jednom z tanců v baru a samozřejmě i strhující taneční vystoupení na závěr před komisí taneční akademie.

 Zajímavosti

Píseň What A Feeling z filmu Flashdance z roku 1983 získala Oscara a Zlatý Globus. V konkurzu na hlavní role v široké konkurenci neuspěli Kevin Costner, Leslie Wingová ani Demi Moore.

Hlavní představitelka Alex – Jennifer Beals měla při některých scénách i tři dublérky. Herci a herečky MdB vystupují bez dublerů.

Flashdance bude pro tuto sezónu zcela zaslouženě jedničkou v repertoáru Městského divadla Brno. Nabízí excelentní taneční čísla, výborný zpěv a skvělé herecké výkony. Drobné nedostatky laskavý divák zřejmě promine. Po prvním neúspěšném uvedení na londýnském West Endu má Flashdance velkou šanci opravit si pošramocenou reputaci a získat věhlas pro připravovanou premiéru na Broadwayi.

 

Podobné články:

Flashdance jako muzikál bude uveden poprvé v Česku