Hodnocení ekonomické situace řediteli velkých čínských firem neodpovídá oficiálním statistikám

20130930-tovarna
Dělnice vyrábí panenky ve společnosti Jetta Industries v Kuang-čou, Čína, 4. září 2007. (Feng Li/Getty Images)

 

Ekonomové na celém světě spoléhají na ekonomická data poskytovaná oficiálními zdroji čínské vlády, i když jejich přesnost je rozporuplná. Nezbývá jim nic jiného, žádná jiná alternativa totiž neexistuje; alespoň donedávna.

Nezávislý průzkum ekonomických podmínek v Číně nazvaný Čínská béžová kniha (Chinese Beige Book neboli CBB), se pokouší tuto dlouhodobou situaci napravit. Z průzkumu vyplývá, že se čínská ekonomika během letošního léta zpomalila, což je v rozporu s oficiálními čísly publikovanými čínskou vládou.

„Přesné aktuální informace o čínské ekonomice je běžně obtížné získat. Oficiální statistiky sice existují, ale postrádají průhlednost a jejich důvěryhodnost byla dlouho na pováženou," píše vydavatel průzkumu, CBB International, na své internetové stránce.

Na základě dotazování nákupních manažerů, kteří jsou zodpovědní za pořizování vstupního materiálu pro své firmy, se ukázal mírný nárůst v objemu nakoupených surovin, uvádí oficiální data.

Průzkum CBB nicméně „odhaluje oslabující nárůsty ve výnosech, návratnosti, platech, zaměstnanosti a cenách, všechny ukazují klesající nárůst během jednotlivých čtvrtletí – žádná katastrofa, ale ani údajný velký rozmach", uvedli prezident CBB Leland Miller a výzkumník Craig Charney pro Bloomberg News ve svém prohlášení.

Zpráva od CBB byla poprvé vydána ve druhém čtvrtletí roku 2012. Zahrnuje rozhovory s více než dvěma tisíci výkonnými řediteli po celé Číně. Sesbírané reakce „ukazují, že obecné přesvědčení o oživení silné ekonomické expanze v Číně má vážné trhliny", prohlašují Miller a Charney. Zejména výroba a doprava klesaly, a ne stoupaly, jak to předkládají oficiální data.

Jim Chanos, zakladatel Kynikos Associates se sídlem v New Yorku, byl co se týče čínských ekonomických dat dlouho skeptický. V roce 2012 řekl pro Opalesque TV: „Nemám žádné pochybnosti o tom, že pokud čínská vláda předpoví pro letošek nárůst 7,5 procent, bez ohledu na to, co se v ekonomice skutečně děje, zveřejní tuto hodnotu 7,5 procent nebo ještě lepší."

Úředníci falšují knihy

Dokonce i oficiální kanály čínské vlády opakovaně připustily, že vládní data jsou buď naprosto chybná, nebo je s nimi přinejmenším manipulováno.

Na začátku srpna Čínský státní statistický úřad (NBS) připustil, že nejméně jeden okres své knihy zfalšoval. NBS 5. září uvedl, že jeden z okresů v čínské provincii Jü-nan (Yunan) přinutil místní průmyslové společnosti, aby nahlásily přehnané objemy výroby.

Dvacet osm společností z okresu Lu-liang nahlásilo v roce 2012 objem výroby ve výši 6,34 miliard jüanů, zatímco skutečná hodnota byla jen 2,82 miliard jüanů. V první polovině roku 2013 nahlásilo 25 podniků objem výroby ve výši 2,75 miliard jüanů, přičemž pravá hodnota byla 1 miliarda jüanů.

Obvykle místní samosprávy průzkumy výroby společnostem vracely, dokud nenahlásily požadované hodnoty. Společnosti se poté mohly těšit mnoha výhodám, například ve formě větší dostupnosti půjček od bank.


Přeložil: Pavel Porubiak small United States

 

Čtěte také:

Vysvětlení chronické zadluženosti Číny; rozhovor s expertem Fraserem Howiem

Nad Čínou se vznáší tichá ekonomická krize