20130918kokoska
Kokoška pastuší tobolka. (Wikimedia Commons)

Co myslíte, mají chudí pasáčci na stráních peněženky nadité penězi? Možná ne, zato jsou obdařeni jiným darem, darem zvaným kokoška pastuší tobolka. Tobolka, jak se dřív peněženkám říkalo, roste nejen pastýřům na pastvě, ale i na neúrodných půdách, rumištích, u cest. A navíc - kvete skoro po celý rok.

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je jedno- až dvouletá rostlina velmi vytrvalého květenství. Pokud je mírná zima, kvete po celý rok.

Přes svoje drobné květenství upoutá vaši pozornost tvarem svých tobolek, které působí jako opravdu nadité penězi. Pravé bohatství kokošky však spočívá v jejich léčivých účincích. Podobně jako více léčivých rostlin působí současně i jako plevelná rostlina. Náleží do čeledi křížatých neboli brukvovitých.

Dorůstá výšky 40 cm, ale může vyrůst i výše. Poznáte ji podle přízemní listové růžice s  chlupatými listy, jinak je kokoška spíše nenápadnou a proměnlivou rostlinou. V  horní části své lodyhy má objímavé kopinaté listy se střelovitou bází. Kvítka má drobná a bílá, tvoří koncový hrozen. Její klínovité nekřídlaté šešulky jsou vícesemenné. Dorůstají do trojúhelníkového nebo klínovitého tvaru. Kokošku snadno rozeznáte podle typických drobných trojhranných semeníků, které tvarem připomínající malá srdíčka.

Jako nenáročná a odolná bylinka dokáže růst i v  oblastech sešlapávaných a zdupávaných, snáší různé druhy půd. Její původní rozšíření zasahovalo jen Středomoří a Malou Asii, dnes už je rozšířena po celém světě. Také často jako plevel doprovází kulturní plodiny. Její semena se dají použít místo hořčice nebo tymiánu.

Léčivé účinky – přírodní lék proti krvácení

Její léčivá účinnost se vztahuje zejména k  oblasti krevního toku v  těle člověka. Mírně snižuje krevní tlak, dokáže zastavit krvácení. Její pomocí se zastavuje jak vnější, tak i vnitřní krvácení, jako třeba i krvácení z  nosu. Také dobře působí při onemocnění močových cest. Obklady z  jejího odvaru hojivě působí na pohmožděniny a urychlují hojení zánětu šlach. Její účinek na lidský organismus je až nečekaně výrazný.

Velký význam nabrala v  gynekologii. Ženám ulevuje od bolesti a od příliš silného menstruačního krvácení. Výjimkou jsou těhotné ženy, které ji používat nemají. Protože zvyšuje stahy hladkého svalstva, mohla by vyvolat předčasný porod.

Kvetoucí nať se sbírá po celou dobu vegetace a suší se ve stínu. Po usušení nať rozdrtíme a uložíme mimo dosah světla.

Droga kokošky obsahuje cholin, tyramin, histamin, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny a mimo to větší množství minerálních látek.

Vzhledem k  silnému účinku kokošky je vhodné se poradit s  bylinkářem nebo s  lékařem, než nasadíte léčbu. Zvláště při vnitřním užívání kokošky je důležité dbát na umírněné dávky této byliny. Její předávkování může způsobit otravu nebo obrnu centrálního svalstva! Denní dávka by neměla překročit 1 - 2 šálky čaje.

Recept na odvar z kokošky pastuší tobolky:

1 lžička sušené drogy na 250 ml vroucí vody; přelijeme a necháme 5 -10 minut odstát nebo krátce povaříme a přecedíme. Doporučuje se odvar pít během dne po lžicích nebo doušcích.

Sedací koupel (např. při hemeroidním krvácení): vrchovaté dvě hrsti čerstvé kokošky dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

Tinktura: čerstvou kokošku nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhve, zalijeme režnou (prostějovská starorežná - alkohol) a necháme stát 14 dní na slunci nebo v teple.


Zdroje: Bylinky.eu, Wikipedie, botanika.wendys.cz, ordinace.cz