20130905-injekce
Ilustr. foto. (Robert Cianflone/Getty Images)

Čína v  roce 1997 oznámila, že začne používat k  provedení trestu smrti injekci namísto střely do zátylku. Pokud je procedura bezchybně provedena, mělo by se jednat o humánnější způsob usmrcení. Ozývají se ovšem hlasy lékařských expertů, kteří prohlašují, že tento druh popravy napomáhá k rozvoji transplantační chirurgie v Číně.

Na tom by nebylo v zásadě nic špatného, pokud by ovšem dárci orgánů dali dobrovolný souhlas s transplantací. Experti upozorňují, že čínská transplantační chirurgie vydělává miliony dolarů na takzvaných „popravách na objednávku", což znamená, že existuje databáze zdravých vězňů, kteří mají sloužit jako nedobrovolní dárci orgánů.

Čína oficiálně používá popravené vězně jako dárce orgánů již od roku 2005. Australská profesorka medicíny Fiatarone Singhová sdělila Epoch Times, že podle ní vedlo používání vězňů k transplantacím lidských orgánů k rozvoji metod prováděných poprav. „Dříve vězně popravovali střelou do srdce nebo do hlavy," říká Singhová a naráží tím na fakt, že tyto metody popravy dostatečně neochrání lidské orgány, které po smrti mohou být pouze několik hodin mimo tělo. „Tak vyvinuli jinou metodu, při které vězně uspali, ale nezabili je, takže všechny orgány byly stále čerstvé, což dalo chirurgům více času k provedení transplantace," dodává Fiatarone Singhová, působící na univerzitě v Sydney, zaměřuje se na oblast klinické gerontologie.

Obecně se ve světě používá třísložková smrtící injekce. První látka thiopental sodný do patnácti sekund vězně uspí, následná injekce pankuronia zastaví dech a po dávce chloridu draselného přestane tlouci srdce.

Složení smrtící injekce používané v  Číně čínský režim považuje za státní tajemství a nepodává mezinárodnímu společenství žádné podrobné informace o jejím složení a zatajuje rovněž počet popravených vězňů. Není tedy snadné provádět jakákoliv vyšetřování.

Lékařské výzkumy uvádějí, že pokud byla použita injekce pankuronia a chloridu draselného, byly by tak kontaminovány orgány a nebylo by možné je použít k následné transplantaci. Pokud by byla použita v injekci pouze první složka - thiopental sodný nebo jiná látka s podobnými účinky, došlo by k uspání vězně, a doktoři by potom mohli z těla odebrat lidské orgány přímo v nemocnici.

„Když člověka usmrtíte injekcí, je to velmi podobné, jako když ho uspíte do narkózy a ten orgán mu odeberete. Všechno se dá dopředu připravit a orgány jsou v té nejlepší funkci. Toto lze z obecného pohledu považovat za odběr ze živého dárce," objasňuje technickou stránku věci MUDr. Petr Němec, přednosta brněnského transplantačního centra.

Čínský výzkum smrtící injekce

Na výzkumu účinků smrtící injekce se podílel čínský policejní ředitel Wang Li-tün, který prováděl testy ve své podzemní laboratoři ve městě Ťin-čou v provincii Liao-ning. Více.. (anglicky)

Wang v  roce 2012 zběhl na americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu, čímž odstartoval mezinárodní diplomatický skandál. Zde podle některých zdrojů předal velvyslanci dokumenty usvědčující jeho nadřízeného, mocného politika Po Si-laje, z  podílení se na nelegálních obchodech s lidskými orgány ve spolupráci s  vězeňským systémem a vojenskými nemocnicemi a dalších zločinů. O zveřejnění dokumentů následně požádalo ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou 108 členů amerického kongresu. Ministerstvo však existenci dokumentů zatím nepotvrdilo.

Smrtící injekce od čínského „kata" nemusí být podle odborníků ve skutečnosti smrtelná, a usmrcení může provádět doktor, který má na Západě za úkol při popravě pouze dohlížet a diagnostikovat smrt vězně. Z etického hlediska je nemožné, aby doktor provedl popravu, protože mu to zakazuje jeho lékařská přísaha a podstata jeho poslání lékaře. Podle obvinění zahraničních vyšetřovatelů si v Číně doktor, chirurg, vyměnil místo s katem, a smrtící injekce byla zaměněna za injekci paralyzující.

Problematická poprava zastřelením

Bylo by neproveditelné, aby byl za nemocnicí vězeň střelen do zátylku a tělo bylo ihned převezeno na sál, proto doktoři jezdí pro těla na popraviště. „Všechny orgány byly od vězňů; každý to věděl. Probíhalo to obvykle tak, že když doktor nebo sestra dostali informaci, okamžitě jeli na popraviště. Nemocnice převezla pacienta na operační sál, kde čekal na orgán. Jakmile padl výstřel, v nemocnici začali s operací na odstranění nemocného orgánu z těla pacienta. V té samé chvíli byl vězeň přenesen do ambulance, kde mu byly odebrány orgány," uvedl pan Jüan Chung, bývalý doktor čínské nemocnice ve městě Šen-jang, nyní žijící v Austrálii, 11. března 2006 při rozhovoru s australskou pobočkou Epoch Times.

Při popravě střelou do vězňova těla a následné transplantaci je komplikací především otázka času. „Popravčí musel vědět, že budou odsouzenci vzaty orgány; proto střílel tak, aby ho nezabil. Podle mých kolegů to zabere čas, než se orgány vyoperují. Pokud vězeň zemře příliš brzy, krev přestane obíhat a orgány budou k ničemu. Takže vězeň v ambulanci je stále naživu, zatímco mu doktor odebírá orgány. Když jsou orgány odebrány, vězeň stále ještě krvácí. Orgány se pak uloží do speciálních kontejnerů a převezou se na operační sál," uvedl doktor Jüan Chung.

Svým výrokem Fiatarone Singhová naznačuje, že injekce, která by pacienta uspala, aby doktoři potom z  jeho těla orgány ještě zaživa vyoperovali, by mohla vyřešit otázku časového tlaku a umožnit přesunout popraviště přímo do nemocničního sálu.

Článek byl upraven 28.9.2013

Čtěte také:

Na neetických odběrech orgánů v Číně má spoluvinu i Západ, píše německý tisk

Databáze smrti – fenomén čínské transplantační chirurgie

Etická důvěryhodnost předsedy čínského výboru pro transplantace je na pováženou, říkají lékaři

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)