20130903-parkour
Ilustrační foto. (Matt Cardy/Getty Images)

 

Není jednoduché definovat francouzskou disciplínu parkour, jejíž název vešel v oficiální povědomí v roce 1998. Podobá se technikám z bojových umění nebo akrobacie, klade důraz na sílu, koordinaci pohybu, výdrž a přesnost.

V této metodě, která rozvíjí tělo a mysl, překonávají „traceři“, jak jsou označování muži holdující této zábavě, překážky všeho druhu skákáním, během či šplhem. Parkour rozvíjí sebeovládání, fyzickou kondici a sebedůvěru.

Zajímavé je, že disciplína využívá přirozeného prostředí města, ale i krajiny bez omezení a rozvíjí širokou škálu pohybů a technik. Parkour by se nikdy neměl stát nebezpečnou metodou, při které se člověk předvádí a riskuje.

Podobná metoda takzvaného Free runningu, která má podstatu stejnou jako parkour, se liší tím, že jsou zde povoleny akrobatické pohyby a skoky. Free running je tedy zaměřen více na estetiku pohybu.

Nad čím je potřeba zauvažovat, když se do této disciplíny chcete pustit? Co je to, co obnáší a kam nás vede? V parkouru je zapotřebí mnoho času na trénink s velkou fyzickou zátěží, není zapotřebí žádného speciálního vybavení; traceři někdy trénují bosí pro efektivnější pohyb.

Správně zhodnotit tělesnou zdatnost pro parkour může jen člověk sám za sebe, nasloucháním svému tělu zjistí, kde má případné slabiny. Důležitým základem pro dobrý trénink je pochopit teorii cvičení, najít člověka ve svém okolí se zkušenostmi a nakonec si sestavit vlastní plán tréninku. Ale jak je na následujících videích patrné, rozhodně to není pro každého.

Následující video si vzalo jako tématickou předlohu PC hru Assassins Creed, na níž tracer Ronnie Shalvis předvádí, že v reálném světě se dají uskutečnit mnohé triky a nebezpečné skoky – s přehledem a bez úrazu.

 

 

Další video zachycuje nejlepší snímky pořízené v oblasti parkouru v roce 2012

 

Další videa týdne:

Trapásky v přímém přenosu, jsme jenom lidé

Co je to akupunktura