Ilustrační foto. (Universal Images Group via Getty Images)
Ilustrační foto. (Universal Images Group via Getty Images)

Spotřebitelský časopis dTest v jednom ze svých posledních testů zjistil, že limetky z Albertu obsahovaly pětkrát větší množství pesticidu, než povolují evropské předpisy. Tento přípravek je navíc již deset let zakázaný v celé Evropě.

DTest prováděl testování citronů a limetek, přičemž se zaměřil i na kůru plodů, kterou mnozí spotřebitelé používají při přípravě jídel. Kromě jednoho druhu limetek, dodávaných mexickou firmou Fruesh Ltd., vyhovovaly všechny zkoumané plody. Pracovníci laboratoře zároveň prokázali, že chemické přípravky nelze odstranit omytím vlažnou vodou. Uvedla to v tiskovém prohlášení mluvčí dTestu Nikola Švábová.

Časopis nechal prozkoumat celkem 15 druhů citronů včetně těch bio a 7 druhů limetek. Prověřovaly se jak samotné plody, tak jejich kůra. „V šesti případech byly změřené hladiny pesticidů zanedbatelné až nevýznamné, ale v limetkách z Mexika (Fruesh Ltd.), koupených na váhu v prodejně Albert, našla laboratoř pětinásobné překročení unijního limitu pro přípravek parathion-metyl,“ uvedla Nikola Švábová.

Pesticid parathion-metyl byl přitom v EU plošně zakázán pro svou jedovatost již před deseti lety. Testované citrony prošly ve všech případech bez jakýchkoliv problémů a ani u zbylých limetek nebyla zjištěna žádná pochybení.

Mluvčí skupiny AHOLD Dagmar Krausová prohlásila, že kontroly dělají namátkově i oni sami a navíc mají také potvrzení od dodavatele, že je zboží v pořádku. Podle ní je problém, že uvedené zboží už nemají v prodeji, a tudíž „nemohou potvrdit nebo vyvrátit tuto domněnku“. Limetky byly, jak uvádí dTest, zakoupeny již 3. července.

„S ohledem na obrátku tohoto sortimentu jsme si jisti, že identická šarže se v prodejní síti prodejen Albert k dnešnímu dni již nevyskytuje,“ uvedla Krausová.