Ilustrační foto. (PAUL J. RICHARDS/AFP/ Getty Images)
Ilustrační foto. (PAUL J. RICHARDS/AFP/ Getty Images)

Poptávka po českém medu roste, stejně jako cena

Předpovědi o špatném roku pro včelaře se s největší pravděpodobností nevyplní. Úroda medu sice bude slabší než vloni, ale ne až o tolik. Včelaři navíc mají hned několik důvodů k radosti.

Nižší sklizeň bude znamenat i mírné zvýšení ceny pro konečného spotřebitele. S rostoucí poptávkou po přírodních a domácích produktech se navíc zvyšují i prodeje medu ze dvora. Také výkupní ceny medu u obchodníků se dramaticky zvýšily.

V těchto týdnech se sklízí poslední zbytky medu a vše nasvědčuje tomu, že situace bude pouze o trochu horší než vloni. „Je to slabší, tak o třicet procent, kvůli špatnému jaru,“ říká Marek Langmajer z Berouna. To potvrzuje i Dušan Milička ze Šumic na Moravském Slovácku. „Jaro bylo špatné,“ říká, ale poznamenává, že později stav zachránil med lesní. „Když přišla ta vedra, medoval les a lípy, tyto dva zdroje dohromady poskytly nejvíc medu,“ poukazuje Milička se slovy, že letošní výnos by měl u něj být stejný jako ten vloni, ale zároveň uvádí, že „tyto dva roky jsou jedny z nejhorších za posledních 25 let“.

Miloslav Peroutka, mluvčí Českého včelařského svazu v důchodu, také odhaduje, že sklizeň bude nižší než v průměrném roce, ovšem o nic dramatického se jednat nebude, upozorňuje. Stejná je podle něj situace s cenou medu, tam by mělo dojít k mírnému nárůstu. „Zdražil jsem o 10 korun na 130 za kilogram,“ říká Milička.

Včelaři si mohou něco takového dovolit. Poptávka po českém medu přímo od včelaře neustále stoupá. „Spotřebitelé stále častěji vyžadují značku Český med. Před dvanácti lety, kdy jsem začínal, to byla naprosto neznámá věc, a teď se noví zákazníci ptají po medu v české kvalitě,“ říká Langmajer a doplňuje, že pozoruje zvýšenou poptávku.

Prodej medu ze dvora se zvedá poměrně rychle. „Jednak tomu napomohla pofiderní kvalita medu v řetězcích a za druhé se zákazníci ohlížejí po domácím medu, protože chtějí chuť, na kterou jsou zvyklí,“ vysvětluje Peroutka. U nás a v celé oblasti střední Evropy jsou nejoblíbenější tmavší medovicové medy, tedy ty, kterých je letos nejvíc. Dovozové medy mohou mít zásadně odlišnou chuť, i v případě, že jsou kvalitní.

„Jak byly ty aféry s medy, falšováním a podobně, udělalo nám to dobrou reklamu,“ domnívá se Milička. I k němu teď jezdí víc zájemců. „Řekl bych tak o 20 procent,“ podotýká.  

Ani včelaři, kteří med neprodávají doma nebo vyrobí daleko víc, než prodají napřímo, letos nepřijdou zkrátka. Obchodníci vykupující med ve větším množství začali vyplácet vyšší sumy za med, snad v reakci na zvýšené prodeje ze dvora nebo celkovou žádanost českého medu.

„Dříve se vykupoval med kolem padesáti korun (za kilogram), nyní se cena pohybuje od 80 do 88 korun. To už je cena trochu odpovídající vynaloženým nákladům,“ říká Peroutka.

V České republice se ročně vyprodukuje kolem osmi tisíc tun medu a většina ho skončí na domácím trhu. Domácí spotřeba medu v posledních letech stoupla ze šesti tisíc tun na dnešních sedm tisíc. Pokud se tedy bude poptávka zvyšovat i nadále, může se stát, že v budoucnu nebudou naši včelaři schopni český trh nasytit.

 

Čtěte také:

Falšování medu je aktuální problém

Pozor na med v obchodech, může být falšovaný