Duben 2013 - nácvik lékařů na případnou epidemii způsobenou virem H7N9. (ChinaFotoPress/Getty Images)
Duben 2013 - nácvik lékařů na případnou epidemii způsobenou virem H7N9. (ChinaFotoPress/Getty Images)

Nový virus ptačí chřipky H7N9, který byl objeven v Číně a který si už vyžádal přes 40 mrtvých, by se mohl na podzim rozšířit po celém světě. Tvrdí to švédští vědci, na které se odvolává tamní portál The Local.

Virus v některých případech odolává i lékům, jako je Tamiflu, které se používají proti chřipce u lidí. "Virus je podle všeho pro lidstvo nový. Postižena by mohla být celá světová populace, pokud nabere na síle," upozornila Annika Lindeová ze švédského Institutu pro kontrolu nakažlivých nemocí (SMI). Podle ní by se tak mohlo stát už na podzim.

Virus, který se objevil v Číně, je druhem ptačí chřipky. První případy zdravotnické úřady zaznamenaly letos. H7N9 způsobuje vážné infekce dýchacího traktu. Odborníci u tohoto viru prozatím neprokázali, že se může šířit z člověka na člověka, několik případů ale vyvolalo pochybnosti. Vědci varovali, že by virus mohl zmutovat.

Chřipkový kmen se vyznačuje vysokou mírou úmrtnosti mezi nakaženými. Podle záznamů Světové zdravotnické organizace (WHO) mu podlehlo nejméně 43 z více než 130 nemocných. Úmrtnost je nicméně nižší oproti viru H5N1, se kterým se svět potýkal před deseti lety, ale vyšší než u viru H1N1. Tento vir, označovaný jako prasečí chřipka, způsobil v letech 2009 až 2010 pandemii, která podle WHO zabila 18 500 lidí. Loňská studie zveřejněná v lékařském magazínu The Lancet nicméně uvádí, že skutečný počet mrtvých mohl být více než 280 tisíc lidí.

 

Čtěte také:

Žena z Pekingu zemřela na virus H5N1 - ptačí chřipku