20130714-mleko3
Polévka z lidského mateřského mléka v jedné čínské restauraci v provincii Che-nan, 2003. V Číně přibývá bohatých lidí, kteří mají zájem o nový rozmar, lidské mateřské mléko, jak v potravinách, tak i prostřednictvím kojné. (STR/AFP/Getty Images)

 

Bohatí lidé v Číně mají údajně nový rozmar. Na čínském internetu vyvolala poprask zpráva, podle níž vzniklo už několik firem, které nabízejí lidské mateřské mléko dospělým, a to buď odsáté, nebo přímo prostřednictvím kojné. S odkazem na čínské zdroje o tom informovala agentura AFP.

Patří mezi ně například agentura pro domácí pomocnice Sin-sin-jü ve městě Šen-čen, která zajišťuje mimo jiné i kojné pro „novorozence, dospělé nemocné a další, kdo si to mohou dovolit a platí značné sumy za mléko oceňované pro své výživové hodnoty“, napsal čínský list Southern Metropolis Daily.

„Dospělí (klienti) ho mohou pít přímo při kojení anebo odsáté prsní pumpou, pokud se stydí,“ citoval list vedení firmy. Kojné sloužící dospělým klientům dostávají zhruba 16 000 jüanů (asi 52 000 korun) měsíčně, což je víc než čtyřnásobek průměrného čínského platu. A ty, které jsou „zdravé a pěkné“, mohou vydělat ještě víc, dodal deník.

V mnoha částech Číny panuje tradiční přesvědčení, že lidské mléko je nejlepší a nejsnáze stravitelné jídlo pro nemocné osoby. Informace o tom, že za tuto službu si platí také ti, kdo jsou zdraví - ale mají na to dost peněz - vyvolala vášnivou diskusi v místních sdělovacích prostředcích a na internetu, kde většina uživatelů podobné služby odsoudila jako neetické.

Morální úpadek 

„Tohle jenom přidává další argument k čínskému problému zacházet s ženami jako se spotřebním zbožím a ukazuje morální úpadek čínských bohatých,“ napsal na svém blogu čínský spisovatel a pravidelný komentátor přispívající do řady čínských médií Cchao Pao-jin.

Do čtvrtečního odpoledne na čínském internetovém serveru Weibo přibylo na toto téma téměř 140 000 příspěvků. V online hlasování téměř 90 procent účastníků tuto praktiku odsoudilo s odůvodněním, že „porušuje etické hodnoty“ , zatímco jen o málo víc než deset procent soudilo, že jde o „normální podnikání“ .

Zmrzlina z mateřského mléka

Něco podobného se stalo před dvěma roky i ve Velké Británii, kdy jeden muž jménem Matt O'Connor vtrhl na trh s novou zmrzlinou. V londýnské čtvrti Covent Garden začal prodávat zmrzlinu vyrobenou z mateřského mléka.