20130709-gmo
Demonstrant v poli geneticky upravené řepky olejné v hrabství Warwickshire v Anglii; 9. března 2002. (Sion Touhig/Getty Images)

 

STOCKHOLM – Odmítavý postoj EU ke geneticky modifikovaným organizmům rozčiluje velké společnosti a některé vědce. Ale objevují se náznaky, že by se evropští politici mohli pomalu otevírat politice geneticky modifikovaných zvířat.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v květnu zveřejnil směrnice pro určení zdravotních a ekologických rizik spojených s geneticky modifikovanými (GM) zvířaty. Mnozí tento krok považovali za první známku toho, že se brzy objeví žádosti o chov GM zvířat a Unie se připravuje na to, jak bude celou věc řešit.

Ačkoliv jsou tyto směrnice výsledkem několikaleté práce, jejich zveřejnění přišlo téměř ve stejný okamžik jako prohlášení firmy Monsanto, že se přestane pokoušet prosadit souhlas s pěstováním svých GM plodin v EU. Také další firma zabývající se vývojem GMO – německá BASF, letos oznámila, že v Evropě ukončuje pokusy s geneticky upravenými bramborami. Společnost citovala nedostatek zájmu spotřebitelů a politické podpory. Události vystihují celkový postoj Evropské unie vůči GMO.

Rozdíly mezi Evropou a Amerikou 

Jak vysvětlit rozdíly v postojích ke GMO mezi Evropskou Unií a Spojenými státy? Odpověď, podle několika vědců, se kterými deník Epoch Times mluvil, spočívá hlavně v situaci zemědělství na starém kontinentu.

Profesor Stefan Jansson z katedry rostlinné fyziologie na Umea University ve Švédsku vysvětluje: „Nějaké rozdíly v pohledech veřejnosti existují, ale lobování, zemědělské dotace a protekcionismus je to, co to vše živí.“ Profesor Sten Stymne ze Švédské univerzity zemědělských věd s tím souhlasí a dodává: „Nesmíme zapomínat, že evropské zemědělství je silně dotováno a chráněno.“ Jako příklad uvádí francouzské vinaře, kterým Francie přispívá na nadprodukci vína. Hodně z nadbytku se používá pro destilaci etanolu, a ten se pak zužitkovává jako pohonná látka. Rozdíl doplatí Evropská komise. „Pro zavedení GMO nejsou žádné pobídky, právě naopak,“ říká Stymne. „Pokud by opravdu byly zavedeny, znamenalo by to přijmout krok ke skutečnému konkurenčnímu soutěžení na světových trzích.“

Politikové v mnoha velkých evropských zemích jsou silně ovlivněni zemědělskými lobisty, a to je jedním z hlavních důvodů současného stavu, míní Stymne. Odpor přirozeně přichází také od farmářů pěstujících bio-produkty, ekologických organizací a dalších, ale tyto skupiny a hnutí působí všude na světě, nejenom v EU.

Ed Davitt, mluvčí Greenpeace EU, uvedl podobné důvody pro rozdíly mezi situací v Evropě a USA, ale nezapomněl ani zdůraznit, že GM technologie se ve Státech zabydlela dříve a americké zemědělství má tendenci být větší, centralizovanější a víc náročné na spotřebu energie. Navíc má evropská veřejnost obecně větší povědomí o otázce potravin, říká Davitt. 

Obrana evropských předpisů

Mluvčí evropských Greenpeace se zastává předpisů EU jak z demokratického, tak z vědeckého úhlu pohledu. „Pravidla, která EU zavedla, jsou z velké části vlivem demokratických rozhodovacích procesů v Evropském parlamentu a Radě, je to jejich právo. Omezení EU jako nedávný zákaz neonikotinoidních pesticidů na zabíjení včel nejsou nějakým emocionálním aktem, řídí se vědeckým zkoumáním a politickou diskusí,“ podotýká Davitt.

Kam tedy EU míří? Jansson i Stymne mají za to, že se EU nevyhnutelně vydá na cestu širšího akceptování GM výrobků. Oba však upozorňují, že tempo změny je pomalé.

Otevření EU geneticky upraveným organizmům

Mariette Anderssonová je vědkyně pracující na státním projektu Mistra Biotech. Podle ní nebudou kroky k liberální politice vůči GMO v Evropě ani rychlé, ani snadné. „Věci se právě teď hýbou velmi pomalu. Podle mě je EU škodná na mnoha produktech s velkým ekologickým potenciálem... Mnohé z nich by přispěly k udržitelné společnosti.“

Greenpeace má jiný názor. Davitt říká, že jeho organizace je proti „patentování života“ a podporuje „jiné biotechnologie, které nevyžadují tuto komercializaci rostlinného a živočišného DNA. Je pravděpodobnější, že se pohneme kupředu s opravdu účinnými a produktivními technologiemi, které nám pomohou vzdálit se chemicky intenzivnímu zemědělství,“ říká mluvčí Greenpeace EU. 

Trh pro GMO?

Podle Davitta není v Evropě po GMO ekonomická poptávka a environmentální obavy předčí jejich přínosy. O tom svědčí rozhodnutí Monsanta zastavit snahy o protlačení GMO technologií na evropský trh. Anderssonová poznamenává, že ani současný odpor veřejnosti nezabrání, aby se GMO produkty do EU dostaly i tak. „Obavám se, že nedokáži říct, kam EU směřuje, ale už nyní používáme geneticky modifikované krmivo (pro dobytek) a textilie jako bavlnu, které dovážíme z jiných zemí, takže v EU nejste úplně bez GMO.“

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Kvalita tradičních italských potravin by mohla být ohrožena krmivem z GMO

Genetické modifikace dostaly v Evropě červenou. V ČR stále platí výjimka

Peru je další zemí, která zakázala geneticky upravené potraviny

Francúzsky vedec dokázal škodlivosť genetických modifikácií

Haiti: Tisíce lidí protestovaly proti humanitární pomoci v podobě geneticky upravované kukuřice

Konzumace potravin s GMO může vést k vymření, říkaji ruští vědci