„Neměli bychom dávat nikomu, ani čínskému režimu, najevo strach.“ - filmový tvůrce Tu Pin.

 

20130708-filmar
Filmař Tu Pin na své první veřejné projekci dokumentárního filmu „Ženy nad hlavami duchů“ („Above Ghost’s Heads“) v knihkupectví v Hongkongu , 27. dubna 2013. Pekingské úřady na něj nedávno uvalily vazbu. (Pan Zaishu/The Epoch Times)

 

Pekingské státní orgány potvrdily, že vzaly do vazby filmaře, aktivistu za lidská práva a fotoreportéra Tu Pina, který byl třináct dní nezvěstný.

Jednačtyřicetiletý filmař byl zadržen dva dny poté, co poskytl rozhovor pro čínskou nezávislou televizi New Tang Dynasty (NTD) ohledně svého nového dokumentárního filmu „Ženy nad hlavami duchů“ („Above Ghost’s Heads“), pojednávající o extrémních podmínkách v čínských pracovních táborech.

Hlavní hrdinka, Liou Chua, v dokumentu popisuje své zkušenosti z tábora „Ma-san-ťia“ a jak zde trpěla nesnesitelným mučením. Mučící metody, které na ní dozorci praktikovali, zahrnovaly i tak brutální přístupy, jako strkání elektrických obušků do vagíny.

Tábor Ma-san-ťia je v poslední době navíc čím dál častěji skloňován v souvislosti s pronásledováním duchovní praxe Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa), jejíž příznivci tvoří velké procento vězňů v tomto táboře. Falun Gong je pro čínský režim citlivé téma. V roce 1999 tuto populární praxi, založenou na tradičních morálních principech a meditativních cvičeních, čínský režim kvůli její popularitě zakázal a její příznivce začal tvrdě pronásledovat.

Když byl filmař dotázán na důvod, proč si vybral právě toto citlivé téma, uvedl: „Vlastně je to docela jednoduché - protože jsem člověk.“ Tu Pin také dodal: „Moji přátelé mě varovali, že kdokoliv se tohoto tématu dotkne, zemře. Zasmál jsem se a dodal, že mi je to jedno, a že se nestarám o víru lidí, jde zde především o lidi, zadruhé však také o ženy, a těm všichni můžeme vděčit za svůj život. Kdokoliv tedy toto toleruje, není lidská bytost.“

Dodal však také, že si je vědom nebezpečí, které natočením tohoto dokumentu na sebe vzal. Uvažoval nad touto otázkou, že „existují určité věci, které musíte udělat, a když je neuděláte, mohli byste toho v budoucnosti litovat“.

Na Tu Pina má však čínský režim spadeno již delší dobu kvůli jeho šestisetstránkové knize, pojednávající o masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989, kterou publikoval v Hongkongu. Kniha líčí podrobné historky o tomto potlačeném povstání studentů v roce 1989.

„Neměli bychom dávat nikomu, ani čínskému režimu, najevo strach,“ míní Tu. „Toto je naše moc, moci povědět pravdu,“ uzavírá filmař svoji myšlenku na svobodu slova a odvahu se postavit zlu.

Pracovní tábor Ma-san-ťia byl rozšířen za vlády dnes již bývalého člena čínského komunistického politbyra Po Si-laje, který čelí v zámoří žalobám za mučení a zločiny proti lidskosti. Po jeho politickém pádu na začátku roku 2012 se situace ohledně přísné cenzury všech informací týkajících se pronásledování Falun Gongu čas od času zmírní.

Zatčení filmaře Tu Pina je dalším v řadě zatýkání novinářů, disidentů, aktivistů nebo spisovatelů, které čínský režim provedl. Ve vězení končí kdokoliv, kdo se pokusí odhalovat zločiny čínské komunistické strany v zemi. Za mřížemi končí i známí čínští právníci, podnikatelé i členové strany. Čína je stále zemí s nejtvrdší cenzurou na světě. Političtí vězni jsou v místním vězeňském systému často terčem mučení.

 

Dokumentární film „Ženy nad hlavami duchů“ (anglicky)

 

Přeložil a upravil: Michal Cabejšek a Milan Kajínek small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čínský režisér má problém: Sedm dětí. Úrady mu šlapou na paty (video)

Peklo na zemi - čínský dokument odhaluje nelidské mučení v pracovním táboře Ma-san-ťia (video)