Andy Murray s trojejí pro Velkou Británii po 77. letech na svém 7. grandslamu v kariéře, 7.7.2013. (Clive Brunskill/Getty Images)
Andy Murray s trojejí pro Velkou Británii po 77. letech na svém 7. grandslamu v kariéře, 7.7.2013. (Clive Brunskill/Getty Images)

Londýn, 7. červenec 2013 – Jak se člověku podaří získat gratulaci od Její Výsosti, bezmezné komplimenty od premiéra, světových celebrit a celého národa a být na titulku všech novinových plátků? Dnes by nám o tom mohl vyprávět šestadvacetiletý skotský tenista Andy Murray, jenž porazil ve finále Wimbledonu Srba Novaka Djokoviče 6-4, 7-5, 6-4.

Británie, tenisová kolébka, dodnes čekala na zisk wimbledonského titulu už od roku 1936. Tehdy se to dvakrát po sobě povedlo F. J. Perrymu. Přešlo „nekonečných“ 76 let, než se na centrálním dvorci All England Clubu objevil ve finále Wimbledonu britský tenista. Tehdy ale Andy Murray nestačil na jednoho z nejfamóznějších tenistů historie Rogera Federera.

Dnes, o rok zkušenější a vedený tvrdou rukou Ivana Lendla, zdolal Murray na travnatém povrchu světovou jedničku Novaka Djokoviče. Před patnácti tisíci diváky, ve čtyřicetistupňových vedrech, potřeboval Murray něco přes tři hodiny, aby nad soupeřem získal tři sety v poměru 6-4, 7-5, 6-4. A český kouč po dvou týdnech konečně „vystrouhal“ z kamenné tváře první úsměv, komentoval deník Mirror.

 

Pamatujete si, co pro Česko znamenalo Nagano..?

Britský premiér Cameron vlevo a první ministr Skotska Alex Salmond vpravo. (Anja Niedringhaus - Pool/Getty Images)
Britský premiér Cameron vlevo a první ministr Skotska Alex Salmond vpravo. (Anja Niedringhaus - Pool/Getty Images)

Andy Murray dnes zalil podobnou vlnou štěstí celé britské ostrovy – od nejobyčejnějších lidí až po královnu matku. Pojďme se podívat na reakce osobností a médií.

The Sun změnil Andymu jméno na „Grandy“ Murray, což bychom mohli přeložit jako Velký Andy anebo Grandslamový Andy.

Její Výsost Královna Alžběta II. poslala po zápasu Murraymu soukromou zprávu s blahopřáním.

Připomínajíc výřečného sportovního komentátora se v rozhovoru pro Sky News rozplýval premiér Cameron, jenž osobně duel sledoval: „Absolutně výjimečný výkon, úžasný den Andyho Murrayho. A také neuvěřitelný den pro britský tenis a Británii. Sledovat zápas bylo skutečně privilegium ... To, co dnes ukázal, nebyla jen skvělá technika, ale i obrovská kuráž … každý bod byl strhující, tolik brejků … bylo to neskutečně emocionální...“

Hotel v rodném Dunblane... (Mark Runnacles/Getty Images)
Hotel v rodném Dunblane... (Mark Runnacles/Getty Images)

Musíte mít velmi dobrý charakter, musíte být houževnatí a také potřebujete mít výjimečné dovednosti – a to je to, co dnes ukázal a díky čemu zvítězil,“ chválil svého bývalého svěřence trenér Mark Petchey a zahrnul ho mnoha dalšími superlativy. Také vyzval národ k oslavě „výjimečného“ Andyho Murryho.

V Murrayho rodném městě Dunblane praskalo ve švech nejen místní komunitní centrum, kam přišli fandit i lidé z vedlejších vesnic – od předškoláků po důchodce.

Andyho tweetrovský účet zaznamenal během dvou hodin na 70 000 retweetů a na Facebooku 150 000 „LIKEů“ za pouhé tři hodiny.

 

Čtěte také:

Wimbledon – nejslavnější tenisový turnaj otevírá své brány