Muž z oceli. (oficialní FB stránka)

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Režie: Zack Snyder

Scénář: David S. Goyer

Kamera: Amir M. Mokri

Hudba: Hans Zimmer

Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner, ...

Muž z oceli. (oficialní FB stránka)

 

Zápletka

Mladý chlapec zjistí, že je obdařen mimořádnými schopnostmi. Navíc se postupně dozvídá, že nepochází z planety Země. Jeho dospívání je cestou ke hledání sebe sama a zjištěním, kde je jeho pravý domov a s jakým záměrem byl vyslán na planetu Zemi. Ale není snadné se stát hrdinou, který má zachránit celý svět před zničením. Schopnost stát se symbolem naděje pro celé lidstvo se v něm teprve musí zrodit. Toto je příběh o vzestupu sil dobra pod vedením "muže" s téměř neomezenou silou.

Návrat – koho?

Filmový snímek Ocelový muž je vlastně návrat k Supermanovi, což znamená, že tvůrci představí nové pojetí komiksové legendy. Dobrý scénář Davida S. Goyera spolu s působením producenta Christophera Nolana vytvořily zajímavé filmové dílo. Zack Snyder (300: Bitva u Thermophyl) vsadil na moderní příběh umocněný temnějším pohledem.

Přestože základní vlastnosti u Supermana zůstávají, Clark Kent či Kal El je nyní mnohem lidštější postavou. I se všemi svými nevšedními schopnostmi se přibližuje dobrému lidskému charakteru. Snaží se divákovi přiblížit - podobnou změnou prošel například Nolanův Batman.

Režisér poprvé v historii super-známé postavy neoddělitelně spojené se značkou „S" nabídl i výlet do kosmu na zanikající planetu Kripton. Zdržíme se zde poměrně dlouho a dočkáme se několika překvapení - například myšlenka zániku planety dostala znatelně "enviromentální" kontext.

Co se týče trikové části filmu, ta je detailně propracovaná a dokresluje celý nadpřirozený ráz působení Supermana v lidském světě. Zpočátku odhaluje pozoruhodné souvislosti, jež vznikají zasazením super-schopností do "reálného" světa - zvláště pro samotného hlavního hrdinu. Zde bych dokonce ocenil větší prostor. Později uvidíme intenzivní souboje se zápornými postavami - zde už bych si dovolil podotknout, že realismus ustupuje až přehnanému trikovému řádění. Nekladl bych ale velký důraz na 3D verzi filmu. Z plátna na vás nevyskočí skoro nic. Měla by tedy s přehledem postačit i "plochá" verze snímku.

V neposlední řadě stojí za slyšení hudba Hanse Zimmera, která, místy až velkolepě, podbarvuje atmosféru.

V adaptaci slavného příběhu nalezneme i pár slabších stránek. Například jisté megalomanství, hlavně co se rozsahu destrukce týče. Strefovat by se možná dalo i do pár myšlenek vypůjčených ze sci-fi kinematografie. Nebýt brutálního komixového závěru, dalo by se žertem říct, že jestli se nový Star Trek začíná připodobňovat Star Wars, pak nový Superman vypadá tak trochu jako Star Trek. Nejvíce bych ocenil pozornost vnitřímu světu hlavního hrdiny - bude-li pokračování, rád bych se podíval očima Supermana i častěji.

Muž z oceli. (oficialní FB stránka)Záběry z filmu. (oficialní FB stránka)Záběry z filmu. (oficialní FB stránka)Záběry z filmu. (oficialní FB stránka) Záběry z filmu Muž z oceli. (oficialní FB stránka)

 
Zajímavosti o filmu

Henry Cavill byl kandidátem na roli Supermana už i v Singerově Superman se vrací, kde ho však předběhl Brandon Routh. Kromě Cavilla byli do role zvažováni i Matthew Goode, James Holzier, Armie Hammer, Matthew Bomer, Joe Manganiello, Zac Efron, Dwayne Johnson, Robert Pattinson, Sean Penn a Colin O'Donoghue.

Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru pod krycím pracovním názvem Autumn Frost.

Předtím, než byla do role Lary obsazena Julia Ormond, zvažovali tvůrci obsazení Connie Nielsenové. Když ale Ormond od projektu odstoupila, na její místo vstoupila Ayelet Zurerová.

Když režisér Bryan Singer i představitel hlavní role Brandon Routh z předchozího filmu vyjádřili zájem zopakovat si své úlohy i v novém zpracování, Zack Snyder prohlásil, že tento snímek nebude mít vůbec žádné vazby na jakékoliv předchozí filmové zpracování Supermanova příběhu.

Ben Affleck odmítl nabídku na režírování snímku s tím, že se necítil dostatečně zkušený v oblasti natáčení scén se speciálními efekty. Své rozhodnutí doplnil slovy: „Lekce, kterou jsem se naučil, je, že by člověk neměl koukat na to, jaký má film rozpočet, kolik se utratí za speciální efekty nebo kde se bude natáčet. To, co je podstatné, je příběh."

Jedná se o první snímek, kde má Superman oblek změněn, bez klasických červených trenýrek a opasku.

Hodnotcení:

 

Oficiální trailer s českými titulky

 

Čtěte také:

Dobrodružný sci-fi film 'Po zániku Země' vás vrátí zpět na Zem

Recenze filmu: Rychle a zběsile 6 - trhák letošního léta?

Záběry z filmu Muž z oceli. (oficialní FB stránka)
Záběry z filmu Muž z oceli. (oficialní FB stránka)
Záběry z filmu Muž z oceli. (oficialní FB stránka)
Záběry z filmu Muž z oceli. (oficialní FB stránka)