20130629-byliny
Testy Greenpeace prokázaly, že většina bylin tradiční čínské medicíny prodávaných v Číně obsahuje jedovatý koktejl pesticidů. (AFP/Simon Lim/Greenpeace)

Bylinky prodávané v čínských lékárnách jsou plné nebezpečných pesticidů, jejichž obsah daleko přesahuje povolené bezpečnostní normy. Prokázaly to testy Greenpeace.

Tato mezinárodní ekologická organizace nechala v nezávislých laboratořích prověřit šedesát pět vzorků bylin od různých prodejců přípravků čínské medicíny, včetně Tongrentang, největšího výrobce a prodejce tradiční čínské medicíny v ČLR. U některých přípravků byly nalezeny chemikálie, jejichž hladina byla několik desítek či stovek krát větší než je povoleno evropskými bezpečnostními normami.

Z testovaných bylin jich 74 procent obsahovalo rezidua pesticidů. Nejhůř na tom skončil květ pavšehoje čínského (Panax notoginseng, čínsky san qi), patřící do rodu ženšenů, který se prodával v Pekingu. Bylo u něj zjištěno 39 různých pesticidů. Zimolez a kustovnice čínská prodávané v Hongkongu obsahovaly každý po dvanácti různých druzích pesticidů. Některé z těchto chemikálií jsou přitom už roky zakázány i v samotné Číně. Podrobná zpráva o nálezech je dostupná zde (v angličtině).

„Ty výsledky jsou šílené,“ řekla Kate Lin Pui-yi z Greenpeace East Asia hongkongskému deníku South China Morning Post a dodala: „My lidé jsme dosud plně neporozuměli škodlivým účinkům pesticidů, ale existují důkazy, že směs pesticidů je škodlivější (než jedna chemikálie).“

Byliny čínské medicíny mají v Číně bohatou historii a jejich účinky jsou pečlivě zmapovány. Lidé je tradičně přidávají i do polévek a jídel. Zároveň jsou tyto byliny nebo přípravky z nich čím dál populárnější i v ostatních částech světa jako součást alternativní medicíny. Dřív se rostliny sbíraly v divoké přírodě, ale dnes se pěstují systematicky a ve velkém. Farmáři a firmy proto k jejich ochraně proti hmyzu používají umělé přípravky, z nichž některé mohou být vysoce toxické. Jeden z čtenářů blogu Greenpeace v komentářích k tématu žertovně poznamenal: „Možná vás vyléčí z astma, ale zemřete na rakovinu.“

V pevninské Číně si tyto chemikálie vyžádaly otravu řady farmářů, kteří jsou často nevzdělaní a nevědí, jak jedovaté používané látky jsou a v jakém dávkování by se měly aplikovat. „Vláda ani výrobci jim neposkytují žádná poučení. Často se řídí radou místních obchodníků, kteří mají tendenci doporučovat vysoce jedovaté pesticidy,“ prohlásila Lin pro uvedené noviny. Podle ní silná vůně bylin přerazí pach chemických látek, takže zákazník si toho nevšimne.

V Číně se používá větší množství pesticidů, než kdekoliv jinde na světě a rok co rok jejich objem v čínském zemědělství stoupá, což se výrazně odrazilo i na kvalitě půdy a dopadu na životní prostředí. Pesticidy nezamořují pouze úrodu, ale také půdu a okolní vodstvo. Greenpeace vloni vydalo report o čínských čajích s podobnými testy jako u bylin a zjistila, že také místní čaje obsahují množství pesticidů.

 

Přeložil: Ondřej Horecký small United Kingdom