20130625-kanon2
Pohled Nika Wallendy přes rokli Velkého kaňonu poté, co ho v tuto neděli přešel. (Screenshot/Discovery Channel)

 

Americký provazochodec Nik Wallenda úspěšně přešel přes rokli poblíž Velkého kaňonu. Bez jištění, a to ve výšce přes čtyřista padesát metrů.

Jeho chůze po laně byla živě vysílána kanálem Discovery Channel. Přitom ho natáčelo šest kamer, z toho měl jednu připevněnou na hrudi a další ho zase pozorovala ze dna rokle.

„Vždy jsem měl sen, že jednou, jako první, přejdu přes Velký kaňon,“ pochlubil se před pokusem ve videu prezentovaném na stránkách Discovery Channelu. „Chápu však, proč si někteří myslí, že jsem blázen,“ dodává však.

„Můj život a trénink byl zasvěcen právě pro toto,“ prozrazuje dále.

 


Wallenda přecházel přes kaňon na pět centimetrů tlustém ocelovém laně s dvacetikilogramovou vyrovnávací tyčí. Pod ním byla řeka, která se nachází poblíž Velkého kaňonu a protéká zde revírem národa Navajo, ačkoli je tato oblast některými považována za součást kaňonu. Celá akce trvala přes dvacet dva minut a během ní se, kvůli silným poryvům větru, musel dvakrát zastavit a dřepnout.

Rychlost větru v rokli byla přes třináct metrů za sekundu, přičemž vítr byl, jak po dokončení přechodu sdělil Wallenda, nepředvídatelný. Chůzi mu navíc komplikoval prach z kaňonu, který se mu dostával do kontaktních čoček.

„Jelikož bylo více větrno, musel se každý kousíček mě celou cestu plně soustředit,“ prozradil po zdárném pokusu.

20130626-navajo
Proti pokusu přejít Velký kaňon protestovaly u nedaleké dálnice skupinky lidí z kmenů Navajo (JOE KLAMAR/AFP/Getty Images)

Proti jeho akci navíc u nedaleké dálnice protestovaly skupinky z kmenů Navajo, Hopi a dalších domorodých Američanů. Velký kaňon totiž považují za posvátné místo.

Někteří domorodí obyvatelé se navíc také domnívají, že se Wallenda s lokalizací místa spletl. „Pan Wallenda by si měl koupit GPS nebo by mu někdo měl koupit mapu,“ sdělil Milton Tso, prezident komunity režiséra Camerona za národ Navajo „Nepřešel přes Grand Canyon, ale přes Little Colorado River Gorge, což znamená, že zavádí a klame,“ uvedl pan Tso.

Tito domorodí obyvatelé také zmínili, že apelovali na kmen Navajo, aby, kvůli možnému zisku z cestovního ruchu nepodporoval hazardování s lidským životem.

Provazochodce sledovalo během jeho pokusu na protější straně kaňonu přes šest set diváků, a to díky nainstalované velkoplošné obrazovce. Když se Wallenda blížil ke druhé straně kaňonu, hlasitě ho podporovali.

 

Jeden v hloučku diváků byl i host Discovery Channelu, Chris Jacobs: „Bylo to naprosto vzrušující.,“ podělil se o své zážitky a pokračuje: „Ze začátku jen všichni potichu sledovali, jak Nik přes ten provaz přechází. Při jeho chůzi nastaly velmi riskantní situace,“ dodává. Chůzi mu totiž komplikoval silný vítr.

Nik Wallenda se proslavil již minulý rok, kdy překročil Niagarské vodopády. Nik patří již k sedmé generaci provazochodců „létajích Wallendů“. Na svých webových stránkách se po nedělním pokusu svěřil, že vypadá jako po prožité těžké nedělní noci.

20130626-chodec
Nik Wallenda přechází rokli Velkého kaňonu bez jištění ve výšce 457 metrů nad zemí. (JOE KLAMAR/AFP/Getty Images)
20130626-chodec2
Nik Wallenda přechází rokli Velkého kaňonu. (JOE KLAMAR/AFP/Getty Images)

 

Zdroj: Associated Press