20130624 wimbledon
Wimbledon - symbol. (Mike Hewitt/Getty Images)

Londýn, 24. červen 2013 – Na půdě All England Clubu vypukl další ročník tenisového turnaje turnajů – Wimbledonu. Na travnatých dvorcích se bude hrát až do 7. července, kdy proběhnou kromě jiného i finálové zápasy mužů (finále žen se odehraje 6. července). Aby dosáhli na nejcennější metu, budou muset vítězové singlů vyhrát 7 zápasů v řadě.

A bude o co hrát... Letošní celková dotace turnaje je £22 560 000 (přes 680 milionů Kč), z čehož vítězové dvouher (ať už mužské nebo ženské) ukrojí £1 600 000 (něco přes 48 milionů Kč).

Břímě obhajoby titulů (singlů) nesou na svých ramenech Švýcar Roger Federer a Američanka Serena Williamsová. Federer je letos nasazený jako číslo tři a jeho největšími konkurenty jsou turnajová jednička Srb Djokovič a druhý nasazený domácí Andy Murray. Serena Williamsová je v ženské části nasazená číslo jedna.

Z českých tenistů se ve dvouhrách představí nasazený číslo 7 – Tomáš Berdych, dále pak Jan Hájek, Radek Štěpánek a Lukáš Rosol. V ženské části pak osmá nasazená Petra Kvitová, nasazená č. 27 - Lucie Šafářová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková. B. Záhlavová Strýcová, Karolína a Kristýna Plíšková, Klára Zakopalová, Eva Birnerová, Petra Cetkovská. Ze slovenské výpravy si zahrají v prvním kole Martin Kližan a Lukáš Lacko, z žen to jsou nasazená osmnáctka Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková, Jana Čepelová, Anna Schmiedlová.

Naši tenisté už na Wimbledonu dosáhli nemalých úspěchů, budou atakovat přední příčky i letos? Vzpomeňme například na vítězství Kvitové v roce 2011, loňské druhé místo Hlaváčkové a Hradecké v ženské čtyřhře (podlehly sestrám Williamsovým) anebo Berdychovo stříbro z roku 2010  (nestačil na Španěla Nadala).