„Pravidelná aplikace lněného oleje může pomoci při dehydrataci pokožky, a dokonce, ano, zabránit vzniku vrásek!“

 

20130618 len
Jestliže žijete v horkém a suchém klimatu nebo v určitých ročních obdobích trpíte suchou pokožkou, můžete zkusit, tak jako obyvatelé z pouštních oblastí, aplikovat na suchou pokožku surový olej ze lnu. (Flickr.com/Acradenia)

 

Asi nejvíce prospěšné a zároveň i docela neznámé užití lněného semínka v domácí lékárně je aplikace surového oleje na všechna místa, kde jsou potrhané, poškozené, napjaté nebo naopak i příliš volné vazy. Vše, co musíte udělat, je denně vmasírovat malé množství oleje do pokožky. Použijete-li jej však příliš mnoho, můžete skončit s mastnými skvrnami na oblečení.

Při tomto postupu můžete díky lněnému oleji dosáhnout zpevnění a promazání postižených šlach a vazivových tkání.

Pokud jste úřednice s monotónní prací, při které vám trpí zápěstí, nebo jste si nedávno při ranním joggingu vyvrtla kotník nebo se zotavujete po operaci či úrazu, který má za následek poškození vazů nebo odříznutí částí šlach, potom vám může každodenní aplikace lněného oleje zjemnit a obnovit jejich pružnost. Trvalou součástí denního života by to mělo být zvláště pro každého, kdo neustále své tělo přepíná nad jeho fyzické limity.

Pro pleť

Jestliže žijete v horkém a suchém klimatu, nebo v určitých ročních obdobích trpíte suchou pokožkou, můžete zkusit, podobně jako obyvatelé z pouštních oblastí, aplikovat na suchou pokožku surový olej. Ve starověkém Egyptě byl lněný olej využíván jako přísada na uchovávání barev, které se používaly na zdobení stěn starověkých hrobek a chrámů. Stejného efektu však můžete dosáhnout i se svojí pokožkou, kde pravidelná aplikace oleje může pomoci při její dehydrataci, a dokonce, ano, zabránit vzniku vrásek!

Účinek lněného oleje včetně jeho protizánětlivých či termoregulačních vlastností však nepocítíte okamžitě; k obnovení pružnosti šlach, vazů a kůže pomůže pouze pravidelná aplikace.

Léčivý čaj

Čaj vařený z drcených semen je užitečný v případě zácpy způsobené tzv. suchým střevem. Obsah olejů spolu s dalšími voskovými a pryskyřičnými látkami, které jsou v semenech přítomny, totiž může střevní trakt dobře promazat. Semena můžete snadno koupit v obchodech se zdravou výživou. Před přípravou čaje je však potřeba semena jemně poklepat tak, aby se jen poškodil vnější hnědý obal semene. Čaj poté připravujeme jako kterýkoliv jiný.

Lněná semínka mají ořechovou, mírně nahořklou chuť. Podávají se samostatně nebo jako příloha do müsli, mohou ale posloužit i jako zdravá přísada do mouky. Semena jsou se svým vysokým obsahem rostlinných bílkovin také i výborným doplňkem pro vegetariány. Obsahují také vysoký podíl lecitinu a některých sloučenin fosforu. Kyselina octová v semenech má stimulační účinky enzymů a vyrovnávající efekt pro krevní viskozitu.

Historie lnu

Jelikož pěstování lnu sahá daleko do starověku, nelze přesně říci, odkud pěstování rostliny původně pochází. Za místo jeho prvního vzniku se všeobecně považuje starý Egypt a střední Asie. Podle dobře zachovaných záznamů jej využívali staří Egypťané, kteří pro jeho pěstování využívali velké plochy půdy v blízkosti starobylého města Théby. Len setý z těchto polí sloužil k výrobě všech druhů základních produktů pro tuto civilizaci, včetně medicíny, kosmetiky, jemného ložního prádla pro šlechtickou třídu; vyráběly se zněj však i obvazy pro mumifikaci.

Len byl důležitým artiklem i ve starověké řecké a římské civilizaci. Římský autor, přírodovědec a vojenský velitel Plinius starší napsal: „Jaký druh života to je bez využívání lnu?“

V germánské mytologii byl len pod ochranou bohyně Huldy, která smrtelníky naučila len pěstovat, příst z něj vlákna a tkát.

Nezapomeňte jíst pouze rozdrcená semena, ne celá. Rafinovaný a za studena lisovaný lněný olej může být přidán i do jiných olejů, a to jak na vaření, tak i do salátů. Surový lněný olej je určen pouze k vnějšímu použití.

Luke Hughes je tradiční západní bylinkář a zahradník se sídlem v Sydney.


Přeložil: Michal Cabejšek  small United Kingdom