20130618 ntd
Šéfka asijsko-pacifické pobočky televize New Tang Dynasty Ruey-lan Chang hovoří s reportérem o úspěšné obnově smlouvy s největší tchajwanskou telekomunikační společností Chunghwa Telecom. (Screenshot Epoch Times)

 

Po dvouměsíční odmlce byl kontrakt mezi největší tchajwanskou telekomunikační společnosti Chunghwa Telecom a čínskou nezávislou televizí New Tang Dynasty 11. června znovu obnoven.

Asijsko-pacifická pobočka televizní stanice NTD (NTD-AP) je už dlouho trnem v oku čínské vlády, kvůli samostatné působnosti v oblasti lidských práv, korupce a politických otázek v Číně. Diskuze s tchajwanskou společností Chunghwa Telecom ohledně obnovy smlouvy o satelit ST-2, který vysílá signál přes většinu území Číny, byla však po několik měsíců pozastavena.

Komentátoři tvrdí, že toto zpoždění má na svědomí Čínská komunistická strana (ČKS).

Stejný problém nastal také před dvěma lety, kdy se podařilo smlouvu obnovit jen na období dvou let, tehdy se společnost Chunghwa pokusila smlouvu ukončit. To se jí však, kvůli tlaku ze strany tchajwanské vlády, nepodařilo. A podobná situace nastala i tentokrát.

Šéfka NTD-AP, Ruey-lan Chang, v telefonickém rozhovoru pro Epoch Times uvedla, že je vděčná za podporu tchajwanských vládních úředníků, právních zástupců a lídrů z USA a Evropské unie. 

Svůj vděk vyjádřila v dopise také tchajwanskému prezidentovi Ma Ying-jeouovi: „Budeme čínskému publiku z celého světa i nadále poskytovat pravdivé a necenzurované zprávy,“ napsala.

Americký kongresman Dana Rohrabacher během zasedání podvýboru Sněmovny reprezentantů pro Asii a Tichomoří vyzval v dubnu tchajwanskou vládu, aby se zasadila o obnovu smlouvy.

„Lidé ze všech politických sdružení podporují NTD, protože chtějí vidět demokracii a lidská práva,“ říká Chang.

Chunghwa využívala od roku 1998 pro vysílání satelit ST-1, po jeho vyřazení však musela přejít na satelit ST-2, o kterém prohlašovala, že má menší kapacitu, a to znamenalo méně televizních stanic. Po nátlaku ze strany NTD a jejích podporovatelů však byla donucena podepsat dvouletý kontrakt.


Přeložil: Michal Cabejšek small United Kingdom