Eurojack je to největší dřevorubecká soutěž v Evropě. (Foto: www.eurojack.cz)
Eurojack je ta největší dřevorubecká soutěž v Evropě. (eurojack.cz)

Vysočina – Metropole Vysočiny Jihlava se letos znovu stane českou zastávkou prestižního evropského seriálu dřevorubeckých závodů EUROJACK 2013. Akce proběhne v areálu Malý Heulos (letní kino) v Jihlavě, který se nachází v těsném sousedství zoologické zahrady v centru Jihlavy.

Eurojack je evropský seriál dřevorubeckých závodů s dlouholetou tradicí. Nejstarší závod se koná již 34 let a je to největší dřevorubecká soutěž v Evropě.

O víkendu 15. a 16. června bude letní kino patřit silným mužům, ostrým sekerám a mimořádně výkonným motorovým pilám, tzv. powersaw. Protože pořádnou práci je potřeba dobře zapít, akce se odehraje zároveň s festivalem minipivovarů nazvaným Jihlavské pivní pábení. V sobotu od 17,00 hodin doprovodí siláckou soutěž také koncert, na němž vystoupí Laura a její tygři, AFT, Cémur Šámur, 100%, Indienami a 4CHAIR

Pravidla soutěže a průběh

V sobotu odpoledne proběhne kvalifikace, které se zúčastní zhruba třicet závodníků ze šesti evropských zemí. Do nedělního závodu pak nastoupí 10 nejlepších závodníků Evropy podle průběžného pořadí a 10 nejlepších závodníků ze sobotní kvalifikace. Diváci tak budou mít v nedělním finále možnost sledovat napínavý boj 20 špičkových dřevorubců.

Podle zkušeností z loňského ročníku, který se uskutečnil také v ČR, z jiných míst závodů v Evropě a vzhledem k tomu, že vicemistr Evropy seriálu Eurojack David Síla je z České republiky, očekává se návštěvnost mezi 3 až 5 tisíci diváků.

Loňský vicemistr David Síla. (Foto: www.eurojack.cz)
Loňský vicemistr David Síla. (Foto: www.eurojack.cz)

Historie napínavé soutěže

Dřevorubecké závody vznikly začátkem 20. století v Kanadě v dřevorubeckých kempech. V posledních dvaceti letech se mohutně rozšířily do Evropy a před 10 lety získaly svou dnešní podobu – daly vzniknout evropskému seriálu Eurojack – sportu pro nejtvrdší soutěžní dřevorubce současnosti.

Vrcholoví sportovci předvádějí velkolepé a napínavé disciplíny, jako jsou přesekávání kmenů, řezání velkými ručními pilami, řezání upravenými motorovými pilami, házení sekerou, stromolezení a jiné. Umění sportovců není jen o síle a vytrvalosti, ale zejména o technice, přesnosti a soustředění.

Při závodech Eurojack je k vidění neobyčejné náčiní, jako jsou speciální ruční pily z Ameriky a Nového Zélandu, závodní sekery z Nového Zélandu a Austrálie nebo speciálně postavené a upravené silné motorové pily Powersaw, které mají až 70 koní. To vše zaručuje pro publikum napínavou podívanou.

Každý závod seriálu Eurojack se skládá ze dvou částí. První den se koná kvalifikace, do které se může přihlásit jakýkoliv závodník, kterému bylo nejméně 18 let (od 16 let s písemným souhlasem rodičů) a disponuje vlastním vybavením. Z této kvalifikace postupuje 10 nejlepších závodníků do finále, které se koná druhý den. Do finále je automaticky kvalifikováno 10 sportovců, kteří průběžně vedou seriál Eurojack, takže ve finálovém závodě se představí 20 současně nejlepších závodníků seriálu.

Sportovci během závodu měří síly v různých dřevorubeckých disciplínách. Celkem jich pravidla seriálu Eurojack definují třináct. V každém závodě se pak musí objevit tři základní - ruční pila, ležící kmen a létající kotouče. Každý pořadatel pak může doplnit do kvalifikace další maximálně dvě a do finále až čtyři disciplíny z katalogu disciplín.

Tento sport se stává stále oblíbenějším. Svědčí o tom například to, že taková dřevorubecká velmoc, jako Švédsko, byla od roku 2009 zařazena jako pořadatel jen jediného seriálového závodu. Zároveň také roste počet závodníků v juniorském věku.