Socha medvídka Pú - Čína. (ChinaFotoPress via Getty Images)
Socha medvídka Pú - Čína. (ChinaFotoPress via Getty Images)

Komu by mohla vadit půvabná postavička medvídka Pú, hlavního hrdiny z dětské knížky?

Medvídek Pú, v originále Winnie-the-Pooh, je hlavní postavou dětské knížky, kterou napsal Alan Alexander Milne. Mluvící a jednající medvídek je vedle Sněhurky jedním z nejznámějších hrdinů dětské literatury 20. století, který je milován dětmi po celém světě. Knihy o slavném medvídkovi začaly vycházet od roku 1926 a byly přeloženy do více než 40 jazyků. Všechny Milneovy knihy ilustroval E. H. Shepard. Příběhy medvídka a jeho zvířecích kamarádů byly později také filmově ztvárněny Waltem Disneyem.

Přesto se však ve světě najdou lidé, kterým vyobrazení medvídka Pú připadá nevhodné. Když se koláž s vyobrazením Medvídka Pú a jeho přítele Tygříka objevila na blozích v Číně, musela být záhy odstraněna. Cenzoři si jí totiž všimli kvůli komentáři bloggera, který ji vydal.

Na koláži byla hned vedle kresby z filmu o medvídkovi Pú přidána fotografie, na které se procházejí dva státníci. Šlo o Si Ťin-pchinga, prezidenta ČLR, a Baracka Obamu, amerického prezidenta, když se procházeli během nedávného summitu v Kalifornii. Koláž znázornila, jak se gesta i pózy státníků velmi podobají kresleným pohádkovým hrdinům. Proto byla stažena z dohledu čínskou cenzurou.

Americký prezident srovnání sebe a veselého Púova tygřího kamaráda zatím nikterak nekomentoval.

Podle zdroje: Hlas Ruska