„K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“ - Edmund Burke

 

20130606 burke2
Busta Edmunda Burkeho.

Edmund Burke byl britským politikem, politickým teoretikem a filozofem anglo-irského původu. Narodil se 12. ledna 1729, zemřel 9. 7. 1797. Historicky bývá považován za zakladatele konzervatismu.

Přestože konzervativec, jeho slova znamenají pravdu dnes i jindy. Dalo by se říci, že mají velmi hluboký smysl, který bude platit navždy. Burkeho osvícené myšlenky se nesou v  dalším citátu: „Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl.“

Vzpomeňte si, kolikrát jste si říkali, že nemá cenu se do něčeho pouštět, angažovat se, když není patrný výsledek. V  případě Burkeho slov jde však o hlubokou víru, že dobro má zvítězit nad zlem. A že dobré je třeba bránit a něco pro ně obětovat.

Emanuel Tanay: Velmi málo lidí bylo skutečnými nacisty

Ohlédněme se do minulosti, která ilustruje, jakou měl Burke pravdu. Doktor Emanuel Tanay, známý a uznávaný psychiatr, je autorem níže uvedených slov. Rodina tohoto lékaře patřila před druhou světovou válkou k německé aristokracii, vlastnila řadu průmyslových podniků a nemovitostí. Na otázku, kolik Němců bylo nacisty, odpověděl:

 

„Velmi málo lidí bylo skutečnými nacisty, ale mnoho dalších se radovalo z návratu německé hrdosti a další byli příliš zaneprázdněni, než aby je to zajímalo. Byl jsem jedním z těch, kdo pokládali nacisty za bandu bláznů. Takže většina se prostě stáhla a umožnila tím, aby se to vše stalo. Pak, dříve než jsme to zjistili, nás měli v hrsti, ztratili jsme kontrolu a nastal konec světa. Má rodina ztratila všechno. Já sám jsem skončil v koncentračním táboře a Spojenci rozbili mé továrny.“ 

 

Určitý počet lidí, a doufejme, že je jich menšina, odmítá podepisovat podpůrné petice nebo jakkoliv se angažovat do porušování lidských práv, protože se domnívají, že se jich lidská práva lidí na druhém konci světa nijak netýkají, nebo mají strach nebo si najdou jiný důvod. Jak hluboce si uvědomujeme, že všichni tu žijeme na jedné planetě? Že každý z nás je částicí jednoho lidstva? Že útok na jednu částici je tudíž útokem na celé lidstvo.

Lidská práva uvnitř státu?

V dnešní době si senátor Jaromír Štětina dal jako motto slova ruského novináře Kovalského: „Lidská práva nejsou vnitřní záležitostí jednoho státu.“

„Komunisti, ať se dostanou k moci kdekoli, začnou dřív nebo později kriminalizovat, zavírat a jinak potírat svoje politické oponenty. Samozřejmě se toho obávám – copak někdo věděl v roce 1946, že se u nás za sedm let budou střílet lidi na veliko?“ prohlásil Štětina pro Reflex.

Někteří pochopili

20130527 svedomi
Podnikatel a vynálezce Jeffrey Van Middlebrook v Pioneer Park, Kalifornie, 14. května 2013. Middlebrook odmítl čínskou nabídku 60 milionů dolarů na výzkum a vývoj svého objevu poté, co se dozvěděl, že čínský režim zneužívá politické vězně v ČLR na odběry a prodej lidských orgánů pro transplantace. (Jasper Fakkert/The Epoch Times)

Podnikatel a vynálezce Jeffrey Van Middlebrook 14. května 2013 odmítl čínskou nabídku 60 milionů dolarů na výzkum a vývoj svého objevu poté, co se dozvěděl, že čínský režim zneužívá politické vězně v ČLR na odběry a prodej lidských orgánů pro transplantace. Původně byl dohodnut s  delegací vyslanou vládnoucí komunistickou stranou, že jeho výzkum čínská vláda podpoří 60 miliony dolarů, laboratořemi, univerzitními badateli...

Jednoho rána však vynálezce otevřel deník Epoch Times, jenž v článku odhaloval výsledky vyšetřování poukazující na to, že čínské vojenské nemocnice násilně odebírají orgány desítkám tisíc vězňů svědomí (lidé zadržovaní za své přesvědčení či víru), z nichž převážnou většinu tvoří lidé věnující se poklidné meditační praxi Falun Gong. Middlebrook četl o nelegálních obchodech a o řízeném politickém pronásledování vlastních občanů, o metodách mučení používaných v čínských věznicích a začal uvažovat, že od plánované dohody ustoupí.

„Když jsem to začal číst, dostal jsem se do morálního konfliktu,“ sdělil vynálezce. „Na jednu stranu mi tu Čína mává před očima s šedesáti miliony dolarů, a to svádí. Získat finance na výzkum a vývoj nových technologií je velice složité. A pak jsem začal číst o strašných věcech, jež se v Číně dějí, a pomyslel si: 'Tohle nemůžu udělat. Nemůžu si ty peníze vzít, nemůžu jít do Číny.'“

Jako Miss se chce postavit za svobodu

20130425 miss
Miss Anastasie Lin. (Facebook)

Studentka, herečka a aktivistka. To jsou hlavní životní role 23leté Kanaďanky čínského původu Anastasie Lin. Nyní před sebe postavila novou výzvu: soutěž Miss World Canada. Nejde jí však jen o získání titulu.

„Chci se zaměřit především na otázku náboženské svobody. Promluvit ve jménu těch, kteří promluvit nemohou,“ říká účastnice letošní soutěže krásy Anastasia Lin.

Tím rozhodujícím impulsem k tomu, aby se do soutěže přihlásila, však bylo až osobní setkání s bývalou vězeňkyní svědomí. „Potkala jsem se s ní měsíc poté, co přijela z Číny. Přesto byly na jejím těle stále patrné stopy po mučení, které musela v pracovním táboře snášet.“ O několik měsíců později žena zemřela. Podle její rodiny byla ještě před svým odjezdem z Číny otrávena. „Pro mě i pro celý filmový štáb to bylo velice těžké. Tehdy jsem se rozhodla, že se přihlásím do soutěže, aby se o tomto mohlo dozvědět co nejvíc lidí.“

Lin připouští, že před soutěží je nervózní. Sílu jí ale dodává její touha pomoci zastavit bezpráví: „Pokud vyhraji, vím přesně, co udělám s titulem. Bude pro mě mnohem snazší pomáhat lidem, kteří trpí a kterým jsou odepírána jejich práva, které my ve svobodné společnosti považujeme za normální. Věřím, že až to uvidí také porotci, podpoří mě. V první řadě tím totiž podpoří ty pronásledované.“

Nad čestnou profesurou visí petice jako Damoklův meč

20130511 organy2
Čínský náměstek ministra zdravotnictví a chirurg Chuang Ťie-fu (vpravo) s Clarkem Randtem, americkým ambasadorem, při návštěvě   v Číně  (ilustr. foto). (FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images)

Televize NTD uvedla nedávno zprávu, že skupina akademiků, lékařů a právníků předala Sydneyské univerzitě petici, která požaduje odebrání čestné profesury udělené čínskému transplantačnímu chirurgovi a náměstku ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fuovi (Huang Jiefu). Chuang je zapojen do kontroverzního čínského transplantačního systému, ve kterém většina orgánů pochází od ještě žijících vězňů. Ti umírají až během transplantace.

„Nevím, proč univerzita Chuanga i nadále podporuje. Podle mě si asi nechtějí přiznat, že udělali chybu, když mu čestnou profesuru dali,“ uvedla profesorka medicíny Fiatarone Singhová. Pod petici se podepsal i člen Legislativní rady Nového Jižního Walesu David Shoebridge. „Tento muž více než deset let den co den transplantoval játra popravených vězňů bez jediné výčitky svědomí. V Austrálii by to byl zločin!“ říká Shoebridge.

Prof. Singhová upozorňuje, že Chuang se na transplantačního chirurga školil v Austrálii. Poté se vrátil do Číny a od té doby nepřetržitě provádí transplantace. „Jak sám přiznal, provádí okolo dvou transplantací jater týdně. Když tyto jeho údaje přijmeme, znamená to, že za rok se jen kvůli jeho transplantacím popraví na 90 vězňů.“

Chuang ještě nedávno pracoval jako náměstek čínského Ministra zdravotnictví, nyní zasedá v Čínské transplantační komisi, uvedla nezávislá čínská televize NTD.

„V těch tajných věznicích jsou také vězni svědomí... Mnoho studií, mezi nimi třeba ta od Kilgoura a Matase, prokázalo, že ti vězni svědomí jsou užíváni jednoduše jako obrovská orgánová banka čínského transplantačního systému. Je to naprosto nepřijatelné a jde o hrubé porušování lidských práv, které by mělo být odsouzeno,“ míní Shoebridge.

Nechejme se motivovat tím, že dosud jsou mezi námi lidé, kteří svědomí mají. Mají srdce a soucit, dokážou rozpoznat, co je správné a co není a co víc – nebojí se o tom hovořit na veřejnosti.

„Špatné zákony jsou nejhorším druhem tyranie,“ dodává k  tomu ze záhrobí Edmond Burke. Filozof a politik je sice již pár stovek let po smrti, ale zní to, jakoby si vzal pod lupu čínský komunistický režim, který odběry orgánů politickým vězňům zaživa posvětil zákonem.

 

Čtěte také:

Odmítli byste 60 milionů dolarů kvůli svědomí? Vynálezce Jeffrey Van Middlebrook to udělal

Sydney: Protesty proti udělení čestného doktorátu čínskému transplantačnímu chirurgovi

Kanadská účastnice Miss World se zastala pronásledovaných v Číně (video)

Sydney: Protesty proti udělení čestného doktorátu čínskému transplantačnímu chirurgovi