20130531asteroid-gi
Ilustrační obrázek nahlíží do poslední sekvence snímků asteroidů mezi Marsem a Jupiterem ve vesmíru. Poskytnut Evropskou kosmickou agenturou z kosmické lodi Rosetta. (MPS ESA 2010 pro OSIRIS/Getty Images)

Asteroid o průměru 2,7 km, který byl objeven před 15 lety, prolétá dnes kolem Země, jak oznámila NASA. Z ČR pozorovatelný nebude, jinde ve světě pomohou dalekohledy. Vědci se již nemohou dočkat, připraveny jsou stovky dalekohledů, amatérských i profesionálních.

Podle amerických vědců mine asteroid 1998 QE2 naši Zemi ve vzdálenosti 5,8 milionu kilometrů. Riziko srážky nám tedy nehrozí. V případě dnešního vesmírného setkání jde o asteroid, jenž zřejmě pochází z vyhaslého jádra komety.

Podle matematických modelů žádný podobný asteroid naši Zemi neohrožuje. Pokud by tento osamělec dopadl na Zemi, vznikl by kráter o průměru 25 kilometrů. Pokud by nás neminul v uctivé vzdálenosti, vědci upozorňují, že bychom stejně neměli jakýkoliv účinný prostředek k obraně.

Astronomové projevují velký zájem o tento velký kosmický objekt. Vědci mimo jiné hodlají prozkoumat povrch asteroidu za pomoci radioteleskopů Goldstone v americkém státě Kalifornii a Arecibo v Portoriku.