Ilustrační foto. (GOU YIGE/AFP/Getty Images)
Ilustrační foto. (GOU YIGE/AFP/Getty Images)

Český portál ihned.cz zveřejnil výborný článek čínského spisovatele Mu-žung Süe-cchuna (Murong Xuecun), který říká: „Neumíte si představit, kolik vynalézavosti a energie musí Číňané vynaložit jen na výběr svých slov, která státní cenzura zaznamenává. Na internetu lidé nazývají Falun Gong kolem“. Rok 1989 se stal rokem před rokem 1990“, 4. červen je nyní 35. květnem“ a tanku se říká traktor“.

Jste-li spisovatelem a chcete napsat román o životě v moderní Číně, musíte se vyhnout těmto obdobím: velkému hladomoru 1959-1962, kulturní revoluci 1966-1976 a incidentu na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Jinak budete mít problém knihu vydat.

Jste-li editorem nebo reportérem, musíte vědět, o kterých událostech můžete psát, o kterých je potřeba psát opatrně a o kterých není možné psát vůbec, jinak budete odsunut ze své pozice, nebo dokonce vyhozen.

Oddělení propagandy na svých každodenních schůzkách vydávají spoustu různých příkazů, kterými lidi upozorňují na to, která slova nemají vyslovovat, která musí být zablokována. Za celá desetiletí žádný z těchto zákazů nebyl odvolán, jejich množství by vydalo na nový Himálaj...

 

Čtěte celý článek na Ihned.cz