20130523potter
Řada dílů ze série Harry Potter v pražském knihkupectví. (Pastorius/Wikimedia Commons)

Londýn – V aukční síni Sotheby's bylo vydraženo první vydání knihy Harry Potter spolu s Kámenem mudrců z roku 1997. Díla obsahují ručně psané poznámky přímo od autorky J. K. Rowlingové. Dražba za neuvěřitelných 150 tisíc liber znamená v přepočtu 4,6 milionu korun.

První vydání knihy, jež se dražila ve prospěch spisovatelské charity, získal anonymní kupující telefonní nabídkou. Unikátní verze knihy přitom obsahuje vlastní autorčiny ručně psané poznámky i ilustrace. Aukce byla pořádána anglickým PEN klubem.

První díl sedmidílné série o čarodějově učni Harrym Potterovi vyšla v Anglii roku 1997, o rok později ji pro český knižní trh objevil Ondřej Müller, tehdejší redaktor, nyní programový ředitel společnosti Albatros.

„Jednou ze zvláštností knih o Harrym Potterovi je to, že jak při postupném vydávání knížek dospíval hlavní hrdina, tak rostli i jeho čtenáři. Rowlingová umí výborně vyprávět a udržet pozornost a napětí lidí v sedmi, často velmi objemných svazcích," dodává podle České televize Ondřej Müller. Podle něho se dnes již knihy o Harrym Potterovi staly klasikou, zařadily se k podobným dětským knihám na úrovni, jako je Medvídek Pú nebo Malý princ.