20130521 tornado
Hromady trosek pokrývají zem po úderu tornáda. (Brett Deering/Getty Images)

 
Americkým státem Oklahoma se v neděli přehnalo obří tornádo. Celé čtvrti města Moore byly srovnány se zemí. Zničeny byly dvě základní školy. Bouře si vyžádala jednadevadesát obětí, z toho v jedné ze škol dvacet čtyři dětí. Dalších sto dvacet lidí, z toho sedmdesát dětí, bylo zraněno. Záchranné týmy stále hledají přeživší, několik set jich je stále uvězněno v troskách v jedné ze zničených škol.

Tornádo bylo označeno za jedno z nejhorších v historii a bylo jedním z šestadvaceti větrných vírů, které udeřily v Iowě, Oklahomě, Kansasu a Illinois. Meteorolog pro lokální vysílání KFOR-TV ho dokonce označil za „nejhorší tornádo v historii světa.“ NWS ohodnotila tornádo stupněm EF4, což je na Fujitově stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň.

Americký prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Federální úřady vyslaly do oblasti krizový tým. I když tornádo nebylo podle časopisu Smithsonian největší, nejdelší nebo nejničivější, kombinace těchto faktoru ho učinila nejdestruktivnějším.

 

 

Lidé dostali od meteorologů varování šestnáct minut před třetí hodinou odpoledne, kdy bouře udeřila. Mnoho lidí z města s pětapadesáti tisíci obyvateli se však do bezpečí přemístit nestihlo. Bouře rozdrtila domy na trosky dřeva. Auta a kamiony byly odhozeny a zůstaly stát zkroucené na silnici.

„Každý ve městě zná někoho, kdo ztratil dům,“ sdělil přes telefon Liz Langford, jeden z místních obyvatelů. „Je to smutné pro celé město, protože jsou zde úzce propojené komunity," dodává.

Maximální šířka tornád dosahuje až čtyř kilometrů. Tornádo v Moore dosahovalo necelý kilometr a rychlost jeho větru byl až 320 kilometrů za hodinu. Nejsilnějším prvkem byl však čas, rozvinul se za šestnáct minut a na zemi řádil přibližně čtyřicet minut.

20130521 tornado3
Lidé uklízejí v hromadě trosek po úderu tornáda ve městě Moore v Oklahomě, 20. května. (Brett Deering/Getty Images)
20130521 tornado2
Lidé uklízejí v hromadě trosek po úderu tornáda ve městě Moore v Oklahomě, 20. května. (Brett Deering/Getty Images)
20130521 tornado4
Auta před vchodem zničené nemocnice v Moore. Označení oranžovým "X" na kapotách aut značí, že již byly zkontrolovány a nenachází se v nich žádný člověk, 20 května. (Brett Deering/Getty Images)
20130521 tornado5
Lidé stojí v troskách svého domu po úderu tornáda v Moore, 20. května. (Brett Deering/Getty Images)
20130521 tornado6
Baseballový hráči St. Louis Cardinals sklánějí hlavy před baseballový zápasem během chvíle ticha za oběti tornáda Oklahoma, San Diego, Kalifornie, 20. května. (Denis Poroy/Getty Images)

 

Přeložil a upravil: Michal Cabejšek

Odkazy na články v angličtině: http://www.theepochtimes.com/n3/66314-tornado-in-oklahoma-worst-tornado-in-the-history-of-the-world/

http://www.theepochtimes.com/n3/66530-everyone-in-moore-will-know-someone-who-has-lost-a-house/

 

Čtěte také:

Exkluzivně: Fotografie tornáda z Oklahomy z první ruky (Fotogalerie)