Přihlížející průvodu se mohli dozvědět o kráse Falun Gongu (Fa-lun Kungu) a pravdu o jeho pronásledování v Číně

20130518-parade
Příznivci Falun Gongu bubnují v průvodu v čínské čtvrti na Manhattanu, 18. května. (Matthias Kehrein/Epoch Times)

 

NEW YORK- Paní I Fan cvičí Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa). Původně se před dvěma a půl lety do Ameriky z Číny přestěhovat nechtěla, poněvadž měla přání dát více lidem v Číně vědět, že Falun Gong je dobrý. Falun Gong je kultivační praxe, která učí zlepšovat svůj charakter na základě hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Fan žila pod neustálou hrozbou zatýkání a mučení. I když byla mnoho let vězněna, protože říkala lidem pravdu o Falun Gongu, uvedla, že se nikdy svého přesvědčení a principů praxe nevzdala.

„Mnoho lidí v Číně je oklamáno tím, jak jim Komunistická strana Číny (ČKS) lže,“ sdělila téměř šedesátiletá Fan, která byla konečně na žádost své dcery propuštěna. Když opustila pevninu, přestěhovala se do Spojených států, kde konečně znovu pocítila radost ze svobodného praktikování Falun Gongu.

V sobotu se i Fan zúčastnila každoročního průvodu Falun Gongu v New Yorku na Manhattanu obklopena stovkami pestrobarevných bannerů a dalšími téměř osmi tisíci příznivci této praxe pocházejících z celého světa.

20130518-parade3
Pochodový orchestr během průvodu v čínské čtvrti na Manhattanu. (Samira Bouaou/Epoch Times)

 

Paní Ceng, jedna z přihlížejících, uvedla, že poté co viděla průvod, věří, že čínská vláda Falun Gong potlačit nemůže, stále více lidí se totiž připojuje a praxe je také stále více respektována.

Je to z důvodu pronásledování, kterým trpěla i Fan, a propagandě ČKS, která očerňuje Falun Gong, že se příznivci této praxe každoročně scházejí na Manhattanu, aby sdělili veřejnosti pravdu o pronásledování Falun Gongu v Číně.

Birgitta Karlsson ze Švédska se i letos připojila k průvodu. Uvedla, že poté, co Falun Gong cvičí jedenáct let, se změnil celý její život.

„Byla jsem stále nemocná a nyní se cítím velmi dobře,“ řekla.

Reema Dossa z Petrohradu se průvodu zúčastnila s dalšími dvaceti Rusy. Cvičí Falun Gong také už jedenáct let a poznamenala, že průvod by nebylo možné v Rusku uskutečnit. ČKS totiž sovětské úřady uchlácholila a rovněž teď Falun Gong potlačují.

„V této zemi svoboda je dobrá,“ dodává a přitom neskrývá svoje nadšení.

„Falun Gong mě naučil být starostlivým člověkem a jak se chovat podle pravdivosti, soucitu a snášenlivosti,“ říká Elsa Chen z Austrálie.

20130518 parade6
Děti na průvodu upomínají na ty, kteří přišli v důsledku pronásledování v Číně o život. (Edward Dai/Epoch Times)

Průvod byl naplněn jímavými a rovněž slavnostními sekcemi ukazujícími příběh o cestě Falun Gongu od svého založení v roce 1992. Součástí průvodu byla pochodující kapela, tradiční čínské bubny, tančící nebeské krásky, simulace mučení příznivců Falun Gongu v Číně a pamětní fotografie s upomínkou umučených. Průvod taktéž zvyšoval povědomí o tzv. hnutí „Tuidang“, díky němuž v Číně vystoupilo 138 milionů Číňanů z ČKS a jejích přidružených organizací.

Přihlížející maloobchodní manažer Nathan Jarvis z Wilmingtonu zmínil, že ho překvapila velikost a rozsah průvodu, a také počet zastoupených zemí.

„Impozantní věc na tom je, kolik lidí v průvodu protestuje na podporu práv lidí v Číně, kteří jsou utlačováni.“

„To, jak s nimi zacházejí, je prostě šílené. Je těžké pochopit a uvědomit si, proč to prostě ignorujeme,“ dodává Jarvis.

Další okolostojící, Giulia Baettig ze Švýcarska, sdělila, že je ráda, že jí průvod umožnil dozvědět se fakta o Falun Gongu a jeho pronásledování v Číně.

„Je to opravdu šokující, že jsou zabíjeni,“ řekla. „Nikdy bych se to nedozvěděla, kdyby se [průvod]neuskutečnil.“

Paní Ceng dodala: „Lidé se stále potřebují dozvědět pravdu o Falun Gongu.“

20130518-parade4
Přiznivci Falun Gongu na průvodu. (Matthias Kehrein/The Epoch Times)
20130518-parade2
Příznivci Falun Gongu u průvodu v upomínce na ty, kteří v důsledku pronásledování v Číně přišli o život. (Edward Dai/Epoch Times)
20130518-parade5
20130518-parade7
Pochodový orchestr během průvodu v čínské čtvrti na Manhattanu. (Samira Bouaou/Epoch Times)

 


small United Kingdom Přeložil: Michal Cabejšek

 

Čtěte také:

V New Yorku se konalo shromáždění za výstup z Čínské komunistické strany

USA: Zakladatel Falun Gongu promluvil před osmi tisíci svých příznivců

Tuidang - Proč 100 milionů Číňanů vystoupilo z KS Číny? (video)

Počet Číňanů, kteří vystoupili z komunistické strany, dosáhl 100 milionů. Hnutí se nezadržitelně šíří

Prohlášení lidí, kteří vystoupili z ČKS: Vystoupení z Čínské komunistické strany osvobozuje duši

USA: Tisíce lidí přišly oslavit hnutí, které mění tvář Číny

Pronásledování Falun Gongu trvá už 14 let, čínská veřejnost začíná reagovat (video)