David Beckham se rozhodl opustit zelený trávník a skončit s profesionálním fotbalem

20130518 beckham
Britský fotbalista David Beckham při setkání s fanoušky v Číně, 24. března 2013. Beckham potvrdil, že končí s profesionálním působením ve fotbalu. (Lintao Zhang/Getty Images)

Vysvléct dres svého momentálního zaměstnavatele - francouzského klubu Paris St. German (PSG) by měl naposled 26. května, kdy končí sezóna. 38letý Beckham hrál v minulosti pro věhlasné kluby, jako Manchester United, Real Madrid, AC Milan a posléze i v americkém L. A. Galaxy.

„Jsem vděčný PSG, že mi dal příležitost pokračovat, ale cítím, že teď je pravý čas ukončit kariéru a hrát na vrcholné úrovni,“ svěřil se fotbalista deníku Daily Mail. Francouzský klub mu nabídl prodloužení kontraktu o jeden rok.

Jeho profesionální kariéra začala před nějakými dvaceti lety v Manchester United, kdy nastupoval jako 17letý mladík. Od té doby vyhrál téměř všechny poháry na klubové úrovni – šestkrát mistrem anglické Premier League, dva poháry v FA Cupu a vítěz Ligy mistrů UEFA v roce 1999. Národní mistrovství vyhrál také s kluby Real Madrid a AC Milán. Pět let hrál ve Spojených státech v L. A. Galaxy a tento měsíc vyhrál své poslední mistrovství v lize, tenktokrát s Paris St. Germain.

V anglickém národním dresu nastoupil celkem 115krát, jako kapitán působil šest let. Má se za to, že Beckham je nejbohatším fotbalistou světa s odhadovaným jměním 191 – 252 milionů dolarů. Se ženou, bývalou zpěvačkou Spice Girls a známou celebritou, má celkem čtyři děti.

V kariéře si ovšem zažil také chmurnější okamžiky. Například na světovém poháru v roce 1998, kdy Anglie hrála proti Argentině. Ve čtvrtfinále dostal Beckham červenou kartu a musel opustit trávník. Tisk i veřejnost ho tehdy pranýřovali jako hlavního viníka vyřazení. V roce 2003 se zase rozkmotřil s trenérem Manchester United, Sirem Alexem Fergusonem. Šušká se, že se Beckham popral v šatně s kolegou Ryanem Giggsem a do rvačky se vložil i Ferguson, který měl celebritu uhodit pěstí. Oficiální verze praví, že vznětlivý Ferguson po Beckhamovi hodil botou. Jedno je jisté. Beckham se vynořil se sešitým obočím a musel odejít na lavičku.

Nyní plánuje odstěhovat se do Londýna a věnovat se charitativním a dalším povinnostem. Má například pracovat pro Sky Sports. Informace Daily Mail zatím nepotvrdily ani stránky Davida Beckhama, ani jeho domácího klubu PSG.

 

small United Kingdom