Smutek ve tvařích českého týmu. (JONATHAN NACKSTRAND/ AFP/Getty)

16. květen 2013 - Hokejistům Česka i Slovenska se letošní šampionát v porovnání s předchozím rokem moc nevyvedl. Oba týmy vypadly ve čtvrtfinále, do kterého postoupily z posledního místa svých základních skupin.

Slovensko v Helsinkách...

… vyhrálo v základní skupině jen tři zápasy (s Francií, Německem a USA) a do čtvrtfinálové skupiny postoupilo z posledního (čtvrtého) místa ve své H skupině.

Ve čtvrtfinále se utkalo s Finskem, které ho už před tím porazilo ve druhém zápase základní skupiny 2:0. Slovensko zápasovou bilanci dnes srovnat nedokázalo a prohrálo 3:4.

Finové naopak před domácím publikem nasadili zběsilé tempo a v první třetině si vytvořili tříbrankový náskok (3:0). Bojovné srdce ale Slováci nezapřeli a do 41. minuty se jim podařilo nepříznivé skóre srovnat (3:3). Nicméně o necelých osm minut později udělali tečku za zápasem Finové v podání Aaltonena, jemuž asistoval střelec druhé a třetí finské branky – Petri Kontiola.

Češi ve Stockholmu...

… postoupili ze základní skupiny do čtvrtfinále také z poslední pozice - na kontě měli ze sedmi zápasů 11 bodů (3 výhry + 1 výhra v prodloužení).

Osudným se jim na šampionátu stalo Švýcarsko, jež je zdolalo poprvé v Globe aréně ve třetím zápase základní skupiny 5:2 a podruhé v dnešním čtvrtfinálovém zápase 2:1.

Dnešní zápas otevřeli Švýcaři v šesté minutě. I přes následující tři přesilové hry v první třetině nedokázali čeští hokejisté srovnat. Další díru v Plekancově svatyni objevil na začátku 34. minuty Josi. Umazat jednu tečku z dvougólového vedení Švýcarů se povedlo ve 46. minutě Kutlákovi. Brankově se ale už nic do konce zápasu neudálo, a to i přes odvolaného gólmana zhruba minutu před koncem.

Semifinále

Další postupující ze čtvrtfinálového kola jsou USA, jež porazily Rusko vysoce 8:3. Velké drama mezi Kanadou a Švédskem, které vyvrcholilo až samostatnými nájezdy (v normálním hracím čase stav 2:2), skončilo ve prospěch „tří korunek“.

Poslední zápasy se odehrají už jen ve Švédsku. Semifinálová kola v sobotu, kdy v prvním utkání uvidíme severské derby Finsko versus Švédsko, a ve druhém zápase pak Švýcarsko a USA.

Šampionát se završí, a tedy medailové boje proběhnou v neděli 19. května.