20130516bulgakov-wiki
Michail A. Bulgakov. (INeverCry/Wikimedia Commons)

Michail Afanasjevič Bulgakov (15. května 1891-10. března 1940) se narodil v Kyjevě jako prvorozený syn profesora teologie. Když jeho sourozenci bojovali v řadách tzv. bílé armády, po občanské válce emigrovali do Paříže. Michail sám byl původní profesí lékař, z tohoto prostředí vznikly také jeho Zápisky mladého lékaře. Jako polní doktor skončil na Kavkaze, kde začal pracovat jako novinář.

Stalin měl rád jeho román Bílá garda, který byl později zdramatizován pod názvem Dny Turbinových. Pro Bulgakova to znamenalo relativní „štěstí“, protože se dá říci, že pro svoji „oblíbenost“ u Stalina unikl čistkám, které v roce 1937 postihly mnoho jemu podobných spisovatelů a dramatiků a znamenaly pro ně smrt nebo vězení.

I přes svoji relativní oblíbenost u stalinského režimu ve 20. letech Bulgakov nesměl emigrovat ani navštívit své bratry na západě. Počátkem 30. let měl umožněno pracovat jako asistent režie v legendárním „Moskevském uměleckém divadle“. Tehdy napsal několik her, které však spálil. Další jeho hry byly zakázány. Současnost i historii ve svých dílech vykresloval nezjednodušeně. Využíval prvků grotesky, zobrazoval tragické rozpory v psychologii postav, které nepřijaly revoluci. Většina jeho písemných děl skončila v šuplíku na několik desetiletí. Roku 1938 požádal Stalina povolení emigrovat ze Sovětského svazu. Nikdy však nedostal odpověď.

V posledním desetiletí svého života psal román Mistr a Markétka, jehož první verzi spálil. Román poté napsal znovu zpaměti a čtenáři i další jeho příznivci mohou tomu děkovat již několik desítek let, že tak učinil, protože svět by jinak byl chudší jeden z nejlepších ruských i sovětských literárních děl. Román byl vyzvednut až v 60. letech, kdy spisovatel již nežil, a vydán.

Nezapomenutelná groteska a břeskný ruský humor 

Mistr a Markétka. (bux.cz)
Mistr a Markétka. (bux.cz)

Mistr a Markétka je stěžejní dílo Michaila Bulgakova, jež je vrcholem jeho tvorby a ruské literatury vůbec. Filozofické podobenství o osudu umělce v dehumanizovaném společenském systému, paralelně rozvíjející parafrázi biblického příběhu a faustovského tématu a k tomu zkarikovaný, fantaskně groteskní obraz mravů meziválečné Moskvy. Bulgakovův způsob, jakým pranýřoval brutalitu totalitního myšlení, a osobitý břeskný humor je nezapomenutelný. O filmové zvárnění Mistra a Markétky se filmaři již několikrát pokusili...

Geniální literát po letech potlačování zemřel roku 1940 na vrozené onemocnění ledvin a byl pohřben na Novoděvičím hřbitově.

Titul lze koupit například zde

 

Čtěte také:

Citát týdne: Karel Čapek o humoru

Výročí: 5. května 1945 - Pražské povstání, odpor proti okupaci a osud armády generála Vlasova

V knize Náhrobní kámen autor popisuje způsob Mao Ce-tungovy likvidace vlastního národa