20130516ashtonova-gi
Šéfka zahraniční politiky Catherine Ashtonová vede rozhovory s čínským ministrem zahraničí Wang Yi během setkání na čínském ministerstvu zahraničních věcí v Pekingu 27.dubna 2013. (Yohsuke Mizuno-Pool/Getty Images)

BRATISLAVA – Poslanci zahraničního výboru Národní rady SR zaslali koncem ledna 2013 dopis šéfce diplomacie EU Catherine Ashtonové, která však na dopis dosud nezareagovala. Dopis obsahoval návrh Juraja Blanára (Smer-SD) a žádost dalších poslanců, aby je Ashtonová informovala o stavu rokování evropské zahraniční služby s Čínou o pronásledování následovníků hnutí Falun Gongu v Číně. 

Vedoucí diplomacie Ashtonová však zatím neodpovídá. Předseda parlamentního zahraničního výboru František Šebej (Most-Híd) je tím znepokojen:

„Myslím, že při tak velkém úředním aparátu, který má k dispozici, patří ke štábní kultuře přinejmenším odpovědět na komunikaci, která nepochází od soukromé osoby, ale od parlamentního výboru členského státu EU. Podle mne bylo její povinností odpovědět,“ řekl na www.topky.cz.

Poslanec má pochybnosti o úřadu EU i výkonu samotné šéfky diplomacie. Rovněž dalšího poslance zklamal přístup Ashtonové. Jozef Mikloško (KDH) se vyjádřil: „Je to už čtyři měsíce, co nám nedopověděla.“

Ashtonové proto byl poslán další dopis. „Mezitím jsme získali více materiálů, ve kterých se k tomu tématu vyjádřila, například v rozhovoru v Evropském Parlamentu,“ doplnil Jozef Mikloško a hodnotil tato vyjádření Ashtonové jako pozitivní odpověď na zmíněný dopis. Již vloni v listopadu se Mikloško pokoušel prosadit návrh usnesení – rezoluce, aby i slovenští poslanci vyzvali vládu Číny pro ukončení pronásledování, zastrašování a mučení následovníků Falun Gongu, tedy vlastních čínských lidí. Jeho návrh tehdy nezískal dostačující podporu.

Metoda Falun Gong, obsahující duchovní a tělesná cvičení, byla v Číně poprvé představena roku 1992. Základem její filosofie je harmonický, nesobecký a ohleduplný život postavený na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Původně byla v zemi vítána, avšak od roku 1999 čelí praktikující této metody zavržení a pronásledování ze strany čínského režimu. ČKS chápe Falun Gong jako potenciální hrozbu a konkurenci pro jeho velkou oblibu a vysoký počet následovníků.

 

Čtěte také:

Rektor Vysokej školy sv. Alžbety udelil ocenenie prenasledovanej Číňanke (video)

Poslanci a osobnosti vyjadrili solidaritu prenasledovaným v Číne

Pronásledování Falun Gongu trvá už 14 let, čínská veřejnost začíná reagovat (video)